Jednotka zasahovala ve čtvrtích s největším výskytem kriminality. K násilným činům měla přistupovat s větší rozhodností, například neukázněným řidičům nevypisovala pokuty, ale rovnou zabavovala auta.
Na jednom z videí policisté řidiče vytahují z automobilu. „Nic jsem neudělal,“ křičí. Policisté ho srazí na zem a do obličeje mu nastříkají pepřový sprej.
Policie byla přivolána do prodejny Circle K ve městě Yakima okolo 3.30 v úterý ráno místního času (12.30 SEČ), kde nalezla tři mrtvé, řekl novinářům náčelník Matt Murray.
Incident přichází poté, co v sobotu večer zemřelo 11 lidí a dalších devět bylo zraněno při střelbě v tanečním studiu při oslavách lunárního Nového roku v kalifornském městě Monterey Park.
Americký deník se nyní v začínající sérii textů snaží lépe zmapovat, jaké dopady na nejmladší obyvatele USA má „epidemie“ násilí páchaného střelnými zbraněmi.
„V tuto chvíli předpokládáme, že se jednalo pouze o jediného střelce a že tento incident již nepředstavuje žádné nebezpečí pro širokou veřejnost,“ uvedla policie.
Křižovatka v Minneapolisu, u které Chauvin klečel na Floydově krku, se z epicentra demonstrací proměnila v pietní místo. Tamní černošská komunita o něj pečuje. Policistu tam prý od té doby neviděli.
Policista zasahoval při nahlášeném incidentu u knihovny, odkud byla později hlášena střelba, uvedla AP s odvoláním na místní úřady. Postřeleného odvezli zdravotníci do nemocnice, kde zemřel.
Od vraždy George Floyda uplynul přesně jeden rok. Protesty historických rozměrů vedly k některým dílčím změnám. Systémový rasismus ale i nadále zůstává hluboce zakořeněným problémem.
Bývalý Chauvinův nadřízený u soudu vypověděl, že obžalovaný při zákroku proti Floydovi porušil pravidla, kterými jsou členové policejního sboru v Minneapolisu povinni se řídit.
Potyčku Floyda s policistou ve městě Minneapolis natočili náhodní kolemjdoucí na video, které se objevilo na sociálních sítích a spustilo vlnu demonstrací ve stovkách měst včetně Los Angeles.
Louisville (Kentucky, USA)||ČTK|Zprávy ze světa|Aktualizováno
V souvislosti se střelbou na policisty skončil v čele podezřelý člověk, zda šlo o někoho z protestujících, není jasné. Oba strážci zákona jsou mimo ohrožení života.
Pro zrušení policie je odhodláno hlasovat devět ze třinácti radních. Benderová podle CNN uvedla, že tato většina je absolutní, takže nebude možné postoj rady přehlasovat.
„Jedna věc především vrátí pořádek do našich ulic: ohromná ukázka moci rozptýlit, zadržet a konečně odstrašit ty, co porušují zákon,“ napsal Tom Cotton.
Důvodem je smrt Afroameričana George Floyda, který přišel o život při zatýkání policií. Prezident Donald Trump pohrozil, že „když začne rabování, začne střelba“.
Vdova po Kobem Bryantovi zažalovala úřad šerifa v Los Angeles kvůli zveřejnění fotografií z havárie vrtulníku, při které zemřel její muž a dcera Gianna. Žádá odškodnění za citovou a psychickou újmu.
Americká média zveřejnila identitu útočníka a uvedla, že čin spáchal v den svých 16. narozenin. Sousedé střelce popisují jako milého chlapce, který se nedokázal vyrovnat s otcovou smrtí.