Tři dny, tři útoky. Kalifornií otřásá série hromadných střeleb, mají nejméně 19 obětí

Tři hromadné střelby ve třech dnech si v Kalifornii na západě USA vyžádaly nejméně 19 obětí. Při nejhorší z nich zabil v neděli střelec 11 lidí v tanečním sále při oslavách lunárního Nového roku ve městě Monterey Park, v pondělí místního času poblíž San Francisca jiný pachatel zabil sedm lidí při dvou vzájemně souvisejících incidentech. V úterý zemřel po přestřelce jeden člověk a osm dalších utrpělo zranění na čerpací stanici ve městě Oakland.

Aktualizováno Half Moon Bay (USA) (Aktualizováno: 13:31 24. 1. 2023) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čtyři lidé zemřeli na houbové farmě a tři další ve spediční firmě na okraji Half Moon Bay, města vzdáleného asi 50 kilometrů na jih od San Franciska

Čtyři lidé zemřeli na houbové farmě a tři další ve spediční firmě na okraji Half Moon Bay, města vzdáleného asi 50 kilometrů na jih od San Franciska | Foto: Nathan Frandino | Zdroj: Reuters

Kalifornský guvernér Gavin Newsom sdělil, že byl zrovna v nemocnici navštívit přeživší střelby v Monterey Parku, když byl informován o další střelbě v Half Moon Bay, vzdáleném více než 600 kilometrů na sever. „Tragédie stíhá tragédii,“ napsal Newsom na twitteru.

Stanici CBS později řekl, že z druhého dodatku ústavy USA, který Američanům zajišťuje právo nosit střelnou zbraň, „se stává sebevražedný pakt“.

At the hospital meeting with victims of a mass shooting when I get pulled away to be briefed about another shooting. This time in Half Moon Bay.

Tragedy upon tragedy.

02:35 – 24. 01. 2023

6556 37669

V případu střelby poblíž San Francisca policie pravděpodobného pachatele zadržela. Činitel z okresu San Mateo Dave Pine uvedl, že čtyři lidé zemřeli na houbové farmě a tři další ve spediční firmě na okraji Half Moon Bay.

Dosud není jasné, jak spolu oba incidenty souvisejí, podle Pinea však podezřelý pracoval v jednom z těchto dvou podniků. Označili jej za „nespokojeného zaměstnance“.

Úřad šerifa okresu uvedl, že podezřelý byl zadržen a občanům již žádné nebezpečí nehrozí. Záběry televize ABC ukázaly, jak policisté zatýkají muže, který jim neklade odpor. Později Pine uvedl, že zadrženým je 67letý muž jménem Zhao Chunli.

Federální soudce v Kalifornii zrušil zákaz držení útočných zbraní. Je podle něj v rozporu s ústavou

Číst článek

Šerifka okresu San Mateo Christina Corpusová uvedla, že podezřelý spolupracuje s vyšetřovateli, motiv činu ale zůstává nejasný. Podle ní se v mužově autě našla poloautomatická zbraň. Útočník podle policie jednal sám.

Incident se odehrál poté, co v neděli zemřelo 11 lidí a dalších devět bylo zraněno při střelbě v tanečním studiu při oslavách lunárního Nového roku v kalifornském městě Monterey Park. Podezřelého muže nalezla policie mrtvého. Monterey Park se nachází východně od Los Angeles a žije zde početná asijská komunita.

V úterý následkem přestřelky na čerpací stanici v Oaklandu zemřel jeden člověk, zranění, kterých je osm, jsou podle AP ve stabilizovaném stavu. Když přivolaná policejní hlídka k čerpací stanici dorazila, nenalezla na místě žádné oběti, pouze prázdné nábojnice. Později vyšlo najevo, že zranění se sami dopravili do nemocnice, kde posléze jeden člověk zemřel.

Dalších šest lidí včetně 17leté matky a jejího šestiměsíčního dítěte zemřelo při střelbě v Kalifornii 17. ledna. Policie zatím nezná motiv ani jednoho ze čtyř zmíněných útoků.

Víc střeleb než dnů

Letos bylo ve Spojených státech podle neziskové organizace Gun Violence Archive „víc hromadných střeleb než dnů“, konkrétně 39 hromadných střeleb ve 24 dnech.

Dvě ze tří posledních střeleb v Kalifornii jsou výjimečné i věkem údajných střelců; jednomu bylo 67, druhému 72 let. Databáze 185 hromadných střeleb mezi lety 1966 a 2022 neziskové organizace Violence Project eviduje jen jeden incident se střelcem nad 70 let. Šlo o horníka v důchodu, který v Kentucky v roce 1981 zastřelil pět lidí.

Violence Project definuje ve svém výzkumu hromadnou střelbu jako „střelbu, která usmrtí čtyři a více lidí kromě střelce“, přičemž alespoň některá z vražd se stala na veřejném místě.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme