Musk to podle BBC uvedl v rozhovoru s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem. Není ale jasné, zda to ze strany miliardáře byla jen poznámka na okraj, nebo signál, že je v přípravě takový plán.
Netanjahu zatím není schopný zakročit proti svému vlastnímu ministrovi, zřejmě v obavách z rozpadu své koalice. Smotrič je považován za extremistu a škrtl teď peníze na podporu izraelských Arabů.
Ve středu vstoupil v Izraeli v platnost nový kontroverzní zákon, který oslabuje Nejvyšší soud odnětím jeho pravomoci rušit neústavní vládní rozhodnutí na základě jejich „přiměřenosti“.
Po pondělním hlasování Knesetu nastal boom žádostí o informace, jak se k cizímu občanství dostat. Ožily také skupiny na sociálních sítích, které jsou na podobná témata zaměřené.
Odpůrci vládní reformy protestují v Jeruzalémě poblíž budovy Knesetu. O prvním zákonu omezujícím pravomoc Nejvyššího soudu má sněmovna hlasovat už v pondělí.
V neděli ráno se v Jeruzalémě u Zdi nářků sešly stovky příznivců a odpůrců reformy, kteří vyzvali izraelské politiky ke konsenzu a varovali před občanskou válkou.
Jeho post během operace, kvůli níž bylo odloženo nedělní zasedání vlády, dočasně převzal ministr spravedlnosti Jariv Levin, s čímž předtím vyjádřili souhlas další členové kabinetu.
Na 85 000 se shromáždilo v Jeruzalémě před parlamentem, který má začít jednání, na němž zřejmě v pondělí schválí definitivně první klíčovou část soudní reformy. Dalších 100 000 lidí je v Tel Avivu.
Z Tel Avivu v úterý večer vyrazil protestní pochod, který se po cestě do Jeruzaléma podle organizátorů rozrostl na více než 20 000 lidí. Zástup s izraelskými vlajkami se táhl několik kilometrů.
Demonstrace v Tel Avivu proti politice vlády Benjamina Netanjahua a jí prosazované justiční reformě stále pokračují. Protestující vytvořili lidské řetězy a zablokovali vchod do vojenského velitelství.
Izraelský parlament v úterý brzy ráno v prvním čtení schválil návrh zákona, který je součástí kontroverzní justiční reformy a který má omezit pravomoci nejvyššího soudu.
Vládní odpůrci v návrhu zákona vidí pokus vlády premiéra Benjamina Netanjahua oslabit kontrolu justice nad počínáním politiků. Sám premiér přitom čelí obvinění z korupce.
Premiér ale zároveň nehodlá ustupovat ohledně větších pravomocí kabinetu při jmenování soudců, což je další z kontroverzních bodů reformy, proti které v Izraeli demonstrovaly desetitisíce lidí.
Rozdělená společnost, rozdrobený stranický systém i osobní animozity politiků. Málokterá země to poslední dobou naplňuje tak jako Bulharsko. Během dvou let má za sebou hned pět parlamentních voleb.
Demonstranti kritizují vládní plány na soudní reformu a viní vládu z nedostatečného postupu proti vlně násilí v arabském sektoru. Podle zpráv médií bylo v Izraeli od začátku roku zabito sto Arabů.
Izrael mluví o teroristickém činu motivovaném nacionalistickými náladami, Egypt se drží své verze. Policejní důstojník podle něj měl za hranice pronásledovat pašeráky drog.
Za celé tři roky byl Netanjahu u soudu fyzicky přítomen jen dvakrát – u výpovědi svých dvou blízkých spolupracovníků. Tři takoví lidé se se soudem dohodli, že budou svědčit proti Netanjauovi.
„Útoky se zhoršují a židé jsou stále agresivnější. To se týká všeho palestinského, bez ohledu na víru. My, křesťané, ale dostáváme z útoků svůj díl,“ popisuje křesťanský Arab Tony.
Izraelsko-palestinský konflikt vyostřila noční razie izraelské policie, která vnikla do mešity Al-Aksá a střetla se s Palestinci. Důsledkem byly vystřelené rakety z Gazy a izraelské nálety na Gazu.
Protesty proti justiční reformě v Izraeli pokračují. „Ve vládě jsou lidé, kteří čekají, že sice dojde na nějaký dialog, ale bude to jenom formalita a potom si schválí, co chtějí,“ míní analytik.
„Nejvyšší soud má právo veta nad tím, kdo se stane jeho členem. Kneset se teď snaží změnit pravidla hry,“ hájí vládní reformu v Izraeli profesorka práva Talia Einhornová.