Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

‚Vojáci jsou posíláni do války, která nemá konec ani cíl.‘ Proti Netanjuhoově vládě demonstrovaly tisíce lidí

Tisíce lidí v sobotu večer opět demonstrovaly v Tel Avivu proti vládě premiéra Benjamina Netanjahua, kterou vyzvali k ukončení války v Pásmu Gazy a dohodě o propuštění rukojmích držených tamním teroristickým hnutím Hamás. Informoval o tom v neděli server The Times of Israel. Na jednom ze shromážděních v Tel Avivu také asi 200 levicových aktivistů drželo fotografie palestinských dětí zabitých v Pásmu Gazy od 18. března.

Tel Aviv Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příznivci izraelských rukojmích unesených během útoku Hamásu na Izrael 7. října 2023 se účastní protestu proti izraelské vládě a premiérovi Benjaminu Netanjahuovi a požadují propuštění všech rukojmích, Tel Aviv, Izrael, 26. dubna 2025.

Příznivci izraelských rukojmích unesených během útoku Hamásu na Izrael 7. října 2023 se účastní protestu proti izraelské vládě a premiérovi Benjaminu Netanjahuovi a požadují propuštění všech rukojmích, Tel Aviv, Izrael, 26. dubna 2025. | Foto: Ronen Zvulun | Zdroj: Reuters

„Vojáci jsou posíláni do války, která nemá konec ani cíl. Říkají, že jen vojenský nátlak nám vrátí unesené, ale ten je jen zabije,“ řekla na tiskové konferenci pořádané organizátory jedné ze sobotních protivládních akcí Ejnav Zangaukerová, matka jednoho z unesených a přední postava demonstrací za konec války v Gaze. Zangaukerová také uvedla, že izraelská vláda by mohla uzavřít dohodu o příměří „už zítra ráno“, kdyby chtěla.

Otec dalšího z rukojmích Jehuda Kohen kritizoval Netanjahua za výrok, že souhlas s ukončením války za propuštění všech rukojmích by považoval za kapitulaci, a premiéra označil za „zločince“. „Jeho cílem je zdržování, aby se udržel u moci, a z mého syna Nmroda a dalších rukojmích si už dávno udělal jen pěšce na své šachovnici,“ dodal.

Příznivci izraelských rukojmích a účastnící protestu (26. dubna, 2025) | Foto: Ronen Zvulun | Zdroj: Reuters | ©

Na jednom ze shromáždění v Tel Avivu vystoupila i jedna z rukojmích Mejrav Talová, kterou Hamás propustil už v listopadu 2023 během prvního příměří v této válce. Talová popsala, jak byla „strašně zoufalá“, když se jako rukojmí dozvěděla o výroku krajně pravicového izraelského ministra Itamara Ben Gvira, který řekl, že by nehlasoval pro dohodu o propuštění rukojmích.

Ben Gvir patří k radikálním politikům vládní koalice, kteří, stejně jako Netanjahu, mají za hlavní cíl zničení hnutí Hamás. Z upřednostňování politických cílů před záchranou rukojmích viní dlouhodobě Netanjahuovu vládu i mnozí Izraelci, kteří se tento měsíc začali připojovat k peticím vyzývající vládu, aby zajistila návrat rukojmích i za cenu okamžitého zastavení války. Jako první dopis vládě s tímto apelem podepsala a 10. dubna zveřejnila tisícovka izraelských pilotů v záloze a ve výslužbě. Později se k nim připojily tisíce Izraelců, včetně dalších rezervistů armády i bývalých členů a několika exšéfů tajné služby Mossad.

‚Aby se udržel u moci‘

Na jedné z demonstrací v sobotu také připomněla jedna z vystupujících výrok ministra financí Becalela Smotriče, který v pondělí v izraelském rozhlasu řekl, že „návrat rukojmích není nejdůležitějším cílem“ ve válce v Pásmu Gazy. Tento krajně pravicový politik také dodal, že hlavní je zničit Hamás, aby se neopakoval 7. říjen 2023. Ten den palestinští ozbrojenci z Hamásu a spřízněných skupin napadli izraelské pohraničí, kde zabili na 1200 lidí a 251 dalších unesli. Většinu z nich už propustili výměnou za Palestince z izraelských vězení, v zajetí ale zůstává ještě šest desítek lidí, z nichž více než polovina už zřejmě nežije.

24:32

Analytik Tureček: Pro Izrael je prioritou zničení hnutí Hamás. A to i za cenu, že rukojmí zůstanou v Gaze

Číst článek

Na jedné z akcí v Tel Avivu vystoupil v sobotu i Dan Haluc, který byl v letech 2005 až 2007 náčelníkem generálního štábu izraelské armády. Haluc také obvinil Netanjahua, že pokračuje ve válce, aby se udržel u moci. „Obžalovaný Benjamin Netanjahu (souzený za korupci) představuje jasné a bezprostřední nebezpečí pro Stát Izrael,“ uvedl Haluc. 

Netanjahu čelí dlouhodobě kritice i za to, že jeho vláda nedokázala ochránit občany Izraele a zabránit teroristickému útoku Hamásu ze 7. října 2023. Izraelská armáda v reakci na tento bezprecedentní útok začala ofenzivu v Pásmu Gazy, spočívající zejména v masivním bombardování, která si vyžádala také životy nejméně 51 000 Palestinců, většinou rovněž civilistů.

Druhé příměří se podařilo Egyptu, Kataru a Spojeným státům vyjednat letos v lednu. Po dvou měsících, 18. března, ale izraelská armáda obnovila letecké útoky a pak i pozemní operaci v Pásmu Gazy. Už 2. března také izraelská vláda přestala na toto palestinské území pouštět humanitární pomoc a od té doby se tam žádné nové dodávky jídla ani zdravotnické pomoci nedostaly. Vláda to zdůvodňuje tím, že chce nátlakem Hamás přimět k propuštění rukojmích.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme