Čad

Čad v textech na iROZHLASU

|Jan Šmíd, Marika Táborská |Zprávy ze světa

Se Sarkozym se vrací z Čadu sedm ze 17 zatčených Evropanů

Úřady v Čadu propustily sedm ze 17 Evropanů, zadržovaných v souvislosti s údajným únosem asi stovky dětí. Na svobodu se dostali tři francouzští novináři a čtyři španělské letušky. Všichni byli zatčeni v Čadu spolu se členy organizace Zoeina archa. Dál ale čelí obvinění z únosu nezletilých a z podvodu. Francouzský prezident Nicolas Sarkozy dnes překvapivě navštívil hlavní čadské město Ndjamenu. Naznačil, že bude usilovat o to, aby byli členové Zoeiny archy souzeni ve Francii.

Světové deníky komentují verdikt španělského soudu nad teroristy

|Vlastimil Milý, Pavel Schrötter |Zprávy ze světa

Německý deník Der Tagesspeigel upozorňuje, že humanitární pracovníci, kteří se pokusili unést děti z Čadu, nadělali více škod než užitku. Další německý deník Die Tageszeitung varuje před očekáváním, že Spojené státy zruší trest smrti. Americký internetový server DesMoinesRegistre.com píše o daňovém úřadu státu Iowa, který chce vydělat i na Halloweenu. Jeho pořádání zase zakázaly ruské úřady moskevským školám, protože prý jde o slavení kultu smrti.

|Jan Šmíd, Marie Matúšů |Zprávy ze světa

Pracovníci francouzské charity v Čadu budou zřejmě obviněni z únosu stovky dětí

Pracovníci francouzské charitativní organizace Zoemova archa dnes budou v Čadu s největší pravděpodobností obviněni z únosu. Prokurátor rozhodne, jestli budou postaveni před soud. Devět Francouzů a sedm členů španělské posádky letounu zadržela v pátek čadská policie, když se členové organizace chystali provézt do Francie víc jak stovku dětí a tam je dát k adopci.