„Izrael nejenže bude rozšiřovat existující osady na Golanách, ale začal okupovat i část Golan, která byla pod syrskou kontrolou. To je v Sýrii viděno jako nepřátelský krok,“ říká expert Jakub Záhora.
Bezprecedentní cesta izraelského premiéra do horského nárazníkového pásma byla několik hodin vedena v tajnosti, než o ní informovala jeho kancelář a ministerstvo obrany.
Povstalci se také zmocnili města Kunajtrá na Golanských výšinách. O rychlém postupu rebelů svědčí i to, že podle The Wall Street Journal ze Sýrie minulý týden uprchla Asadova žena se třemi dětmi.
Izraelská armáda vyzvala v návaznosti na útok k evakuaci lidí z několika oblastí v okolí města Baalbek na východě Libanonu. Chystá tiúder proti Hizballáhu, uvedla agentura AFP.
Madždal Šams navštívil izraelský ministr obrany Jo'av Galant. Obyvatelům řekl, že za nimi v této těžké chvíli stojí celý Izrael. Libanonskému hnutí Hizballáh vzkázal, že „za útok zaplatí“.
Izrael z útoku na městečko v jím okupovaných Golanských výšinách viní Hizballáh. Raketa zabila 12 dětí a mladistvých a zranila 15 dalších. Zatím ale není jasné, jak přesně Izrael na útok odpoví.
Z kibuců pocházeli například například zakladatel státu a první izraelský premiér David Ben Gurion, Golda Meirová nebo dlouholetý izraelský politik Šimon Peres.
Na hranicích mezi Izraelem a Libanonem znovu roste napětí. Podle úřadujícího libanonského ministra zahraničí Bú Habíba by právě demarkace hranic mohla toto napětí zklidnit.
Někteří židovští aktivisté, se snaží vystoupat i na Chrámovou horu, což mají zakázané. Konají tak pouze v doprovodu policie. Na místě zatím došlo k několika slovním potyčkám s muslimskými věřícími.
Izrael nejprve reagoval dělostřeleckou palbou, která mířila do oblasti v Sýrii, odkud na izraelské území střely mířily. Následně uskutečnil i nálety stíhačkami.
Střely přelétly nad Golanskými výšinami a útočily na cíle u Damašku. Na záběrech bylo vidět výbuchy nad syrskou metropolí. Syrská organizace pro lidská práva ohlásila hlasité výbuchy u Damašku.
Izraelská vláda v neděli schválila plán na výstavbu nové nelegální osady v okupovaných Golanských výšinách nedaleko hranic se Sýrií. Pojmenuje ji Trumpovy výšiny po americkém prezidentovi.
Izraelskou anexi Golanských výšin mezinárodní společenství neuznává. Výstavba osad je z hlediska mezinárodního práva nelegální, protože je Izrael staví na okupovaném území.
Syrská protiraketová obrana v noci na středu sestřelila rakety odpálené z Izraelem okupovaných Golanských výšin na strategicky významný kopec Tal al-Hára, který leží v jihosyrské provincii Dará.
Mluvčí izraelské armády na twitteru potvrdil, že Izrael zasáhl cíle v Sýrii, včetně dělostřeleckých baterií, pozorovacích stanovišť a protiletadlového raketového systému.
„Je to radikální postup, který ale povede ke zdárnému cíli. To se mi ale nezdá,“ říká ve vysílání Českého rozhlasu Plus Pavel Barša k postupu Donalda Trumpa.
Na americké uznání izraelské svrchovanosti nad Golanskými výšinami reagovali tamní Syřané jen jednou malou demonstrací. Na Golanské výšiny se můžete vydat s reportáží Radiožurnálu.
Na výrok reagoval také turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. „Nemůžeme povolit legitimizaci okupace Golanských výšin,“ řekl Erdogan v projevu na setkání v rámci Organizace islámské spolupráce.
Izrael o americké uznání svých nároků na spornou oblast Golanských výšin, kterou obsadil Sýrii během šestidenní války v roce 1967, v poslední době usiluje diplomatickou cestou.
Medaile za působení v zahraničních misích převzalo v památníku na Vítkově téměř 120 vojáků. Působili třeba na velitelství mise v Afghánistánu, cvičili piloty vrtulníků nebo hlídali českou ambasádu.