Hizballáh a jeho spojenci ztrácí v libanonském parlamentu většinu. Ukazují to téměř kompletní výsledky voleb. Zisk zaznamenaly opoziční strany a do sněmovny se dostala i řada občanských kandidátů.
Jemenští povstalci útočí drony na Saúdskou Arábii i Spojené arabské emiráty. Na izraelské území zase vysílá bezpilotní letadla libanonské hnutí Hizballáh a palestinský Hamás z pásma Gazy.
Izrael a USA vedou Hizballáh na svých seznamech teroristických organizací již delší dobu, řada dalších zemí však odmítá uvalovat sankce na politické křídlo strany.
Vůdce Hizballáhu ve svém projevu obvinil ze čtvrtečního násilí pravicovou křesťanskou stranu Libanonské síly. Šéfa strany varoval, aby se nesnažil zažehnout v Libanonu novou občanskou válku.
Armádní zdroj Reuters uvedl, že střelba propukla v křesťanské čtvrti, když tam u kruhového objezdu procházeli protestující. Podle zdroje následovala přestřelka.
Podle státní agentury SANA se syrské protiletecké obraně podařilo zneškodnit téměř všechny střely vypuštěné izraelskými letadly. Ty, které dopadly na zem, způsobily materiální škody.
„Svět to totiž musí brát vážně – uvědomit si, že Írán je schopen narušit provoz v té naprosto citlivé tepně, kterou je Perský záliv, Ománský záliv,“ říká Irena Kalhousová.
Podle izraelských médií patřil k majitelům plavidla Tyndall izraelský magnát Ejal Ofer, ale před několika měsíci svůj podíl prodal. Loď v sobotu plula pod liberijskou vlajkou.
Vzpomínky na válku v Iráku s námi zůstávají. Také vzpomínka na náhlý nárůst Islámského státu stále visí ve vzduchu. Kupodivu se zas tak moc nemluví o tom, čím žije Irák dnes.
Večerní protest se konal v libanonské pohraniční vesnici Adaísi. Na místě se shromáždil dav několika set lidí s palestinskými vlajkami a žlutými vlajkami libanonského protiizraelského hnutí Hizballáh.
Jelikož rakety z jihu Libanonu směřovaly do neobydlené oblasti, nespustily se varovné sirény a ani protivzdušný obranný systém. Izraelská armáda nekomentovala, kdo podle ní za útokem z Libanonu stojí.
Nebe nad Izraelem připomíná silvestrovskou noc. Životy a majetek obyvatel totiž chrání protiraketový systém Iron Dome (železná kopule). Jak funguje? A kolik stojí?
Syrská armáda protileteckou raketu SA-5 vypálila na izraelské letouny, které v noci útočily na syrské území. Raketa ale minula cíl, ztratila kurz a dopadla v Izraeli.
Izraelsko-libanonské rozhovory o sporné námořní hranici začaly s přispěním americké diplomacie loni, ale nyní stagnují. Mají vyřešit spory o těžbu plynu ve východním Středomoří.
Izraelci nejprve vypálili v oblasti kibucu Manara podél hranice kouřové střely a armáda nařídila civilistům z pohraničních oblastí odejít do krytů a na silnicích rozestavěla zátarasy.
Při pumovém útoku v roce 2005 v Bejrútu zemřely dvě desítky lidí, včetně libanonského expremiéra Rafíka Harírího, a zraněno bylo na 220 dalších osob. Vyplývá z verdiktu Zvláštního soudu OSN.
Podle prvních informací vybuchl sklad v přístavu, kde byly uloženy tuny dusičnanu amonného. Zatím není jasné, zda jde o pouhou nehodu, nebo zda může mít exploze jiné pozadí.
Irácký premiér Mustafa Kázimí naznačil, že bude vůči milicím cílícím na základny a další americká zařízení tvrdý. Zátah je prvním znakem toho, že předseda iráckého kabinetu míní svým slovům dostát.
Podle ministra zahraničí USA Mikea Pompea budou podobné kroky následovat v dalších týdnech a měsících. Sankce jsou začátkem nátlakové kampaně na syrský režim a na prezidenta Asada.
Zátahy proběhly na několika místech spolkové republiky, mimo jiné v Berlíně, Brémách, Dortmundu nebo Münsteru. Strážci zákona při nich zabavili dokumenty i nosiče dat.
Pentagon v prohlášení uvedl, že armáda podnikla přesný úder na sklady zbraní milice Katáib Hizballáh. Údery byly podle prohlášení „obranné, úměrné a přímou reakcí na hrozbu“.
Izrael běžně údery v Sýrii nekomentuje. Od začátku syrského konfliktu v roce 2011 podnikl v zemi mnoho útoků proti silám režimu syrského prezidenta Bašára Asada.
Syrská státní média hlásila, že protivzdušná obrana odrážela raketový útok na Damašek, přičemž „většinu střel zničila, než dosáhly svého cíle“, zatímco ostatní se prý odchýlily od své dráhy.
Kabinet premiéra Hasana Dijába, který má podporu libanonského šíitského hnutí Hizballáh a jeho spojenců, získal v hlasování o důvěře podporu většiny přítomných poslanců ve 128členném parlamentu.
Minulý premiér Saad Harírí rezignoval kvůli protivládním protestům. Demonstrace pokračují, lidé viní politické vedení z korupce a požadovali vládu technokratů, jež pomůže vyřešit ekonomické problémy.
Na smutečním obřadu za Solejmáního to prohlásil velitel letectva íránských revolučních gard. Pomstu hlásá i velitel libanonského Hizballáhu. Severoatlantická aliance stojí za Spojenými státy.