konvoj

konvoj v textech na iROZHLASU

OBRAZEM: 125 vozidel a 550 vojáků americké a britské armády projíždí Českem

| ČTK, Jan Markup |Zprávy z domova

Do Staré Boleslavi u Prahy dorazila v sobotu kolem 14. hodiny první část konvoje americké a britské armády, který se přesouvá z Německa do Polska. V Jaselských kasárnách v Boleslavi vojáci stráví noc a v neděli ráno budou pokračovat na hraniční přechod v Náchodě. V Polsku by měli působit v rámci snahy NATO o posílení svých východních členů.

| ČTK, dp |Zprávy ze světa

Konvoje odvážejí z Aleppa tisíce civilistů. Dalších 50 000 zbývá, zní z Francie

Evakuace ze severního Aleppa jde podle Světové zdravotnické organizace hladce. Sanitky nejdřív pod dohledem Červeného kříže a Červeného půlměsíce odvezly z města 200 nemocných a zraněných. Ruské ministerstvo obrany později potvrdilo zahájení evakuace 5000 povstalců a jejich rodinných příslušníků. V prvním konvoji Aleppo opustilo podle zdrojů agentury Reuters 951 lidí, počet evakuovaných by ale tento den mohl vzrůst až na 2000.

|Martin Balucha |Zprávy ze světa

Na hurikánem poničeném Haiti roste napětí. Dav lidí vyraboval humanitární konvoj

Dav lidí na Haiti vyraboval kamiony s humanitární pomocí po hurikánu Matthew. Informovala o tom BBC. Napětí v ostrovním státě roste kvůli rozsáhlým škodám. Nejhorší je situace na jihozápadě země. Lidé tam kvůli bouři přišli o velkou část úrody i zásob potravin. Na Haiti se navíc rychle šíří cholera, která zabila nejméně 13 lidí a přes 200 dalších je nakažených.

|Ondřej Himmer, dab |Zprávy ze světa

OSN obnovila dodávky humanitární pomoci pro Sýrii, do Aleppa se zatím kvůli náletům nedostane

Syrské Aleppo v noci na dnešek zažilo nejhorší bombardování za poslední měsíce, při kterém zemřelo nejméně 45 lidí. Podle agentury Reuters za útoky stojí syrská nebo ruská armáda. Do města se tak nemůže dostat konvoj Organizace spojených národů (OSN), která po dvou dnech obnovila dodávky humanitární pomoci pro válkou ničenou Sýrii. Kvůli bezpečnosti proto léky a zdravotní potřeby nezamířily do Aleppa, ale do Damašku.

| ČTK, ČRo |Zprávy z domova

Američtí vojáci přijeli do Vyškova, čekala je i skupinka odpůrců

Konvoj amerických vojáků dnes dorazil po přenocování v Praze do kasáren ve Vyškově. Celkem má konvoj projíždějící Českem na cvičení do Pobaltí asi 420 vojáků a 225 kusů vojenské techniky. U silnice ve Vyškově je dnes čekalo pár rodičů s dětmi, ale také asi deset odpůrců ze strany Národní demokracie. Jeden z nich chtěl konvoj zastavit tím, že se postavil před vojenské auto. Policie ho ale rychle vyvedla. Odpoledne vojáky přivítal premiér Bohuslav Sobotka.