Ve srovnání se srpnem se počet nezaměstnaných v Evropské unii zvýšil o 95 tisíc a v eurozóně o 69 tisíc. V porovnání s loňským zářím se počet nezaměstnaných snížil v Evropské unii o 126. tisíc.
Ve své práci prošla archivy a shromáždila data z USA o zastoupení žen na trhu práce za více než 200 let. To jí umožnilo zjistit, jak a proč se rozdíly ve výdělcích a zaměstnanosti žen a mužů měnily.
Počet uchazečů o práci se zvýšil zhruba o 2200, ke konci září jich bylo 263 tisíc. Nabízených volných pracovních míst přibylo asi o 800 na přibližně 282 tisíc. Údaje zveřejnil Úřad práce.
„S příchodem jarního období došlo k rozjezdu sezonních prací,“ sdělil k meziměsíčnímu poklesu nezaměstnanosti generální ředitel Úřadu práce ČR Viktor Najmon.
Ve srovnání s loňským lednem se nezaměstnanost zvýšila o 1,2 procentního bodu. Počet lidí bez práce vzrostl o 78 837, naopak o 15 966 ubylo volných míst k práci.
Míra nezaměstnanosti se zvýšila na 4,9 ze 4,8 procenta v předchozím tříměsíčním období do konce září. Analytici v anketě agentury Reuters předpovídali zvýšení na 5,1 procenta.
Nezaměstnanost v Česku se v srpnu nezvýšila a zůstala na červencové míře 3,8 procenta. Lidí bez práce meziměsíčně dokonce mírně ubylo, a to zhruba o 600. Úřady práce evidovaly 279 078 nezaměstnaných.
Česko má nejnižší nezaměstnanost v Evropské unii. Ministerstvo práce už dříve uvedlo, že očekává zvýšení nezaměstnanosti kvůli koronavirové krizi zhruba až o pět procentních bodů.
Nezaměstnanost bude v příštích měsících podle generální ředitelky úřadu Kateřiny Sadílkové stagnovat, případně mírně růst. Loni v listopadu byla míra nezaměstnanosti 2,8 procenta.
Pokles nezaměstnanosti není žádným překvapením, analytici podobný vývoj očekávali. Loni v září byla míra nezaměstnanosti 3,8 procenta. Důvodem je oživení pracovního trhu po prázdninách.
Česká ekonomika roste poměrně robustně na svoje možnosti a je nad takzvaným potenciálem. Do jisté míry se přehřívá, řekl ve středu guvernér ČNB Jiří Rusnok.
Nezaměstnanost v Česku v září klesla na 3,8 procenta ze srpnových čtyř procent. Uchazečů o práci bylo 284 915, což je nejnižší počet od května 1998. Oznámil to v pondělí Úřad práce ČR.
V lednu míra nezaměstnanosti vzrostla z prosincových 8,6 procenta na 9,1 procenta. Oznámilo to ministerstvo práce a sociálních věcí. O práci se tak ucházelo více než půl milionu lidí.
Dnes bychom se měli dozvědět, jaká je aktuální míra nezaměstnanosti. Data zveřejní ministerstvo práce a sociálních věcí. To zároveň odmítlo, že by data nebyla přesná kvůli spuštění nového systému, který úřady práce využívají.
Míra nezaměstnanosti v Polsku se v lednu vyšplhala na třináct procent. Vyplývá to alespoň z předběžných údajů, které by měly potvrdit dnešní statistiky. Pokud tomu tak skutečně bude, vrátí se počet lidí bez práce v Polsku na úrovně z května roku 2007.
Statisíce zaměstnanců v Belgii čeká mírný pokles platů. S odvoláním na agenturu AP to uvedl vlámský internetový týdeník Flanders Today. Snižování platů se má dotknout asi 50 tisíc společností působících v Belgii.
Zaměstnanci brněnského Alstomu, které firma příští rok propustí, mohou dostat odstupné až 24 platů. Rekordní sumu získají ti, kterým zbývá maximálně pět let do důchodu.
Vysoká míra nezaměstnanosti ve Spojených státech vyžaduje zásah státu. Tvrdí to alespoň nositel Nobelovy ceny za ekonomii Joseph Stiglitz. Podle něj by vláda měla přichystat daňové úlevy a nové programy, které by financovala ze státní kasy. Řada ekonomů ale Stiglitzova doporučení odmítá. Nejnovější data z trhu práce naznačují obrat k lepšímu a státní injekce tak už nejsou potřeba.
|Milan Kopp, Marika Táborská, Roman Chlupatý, Klára Bílá, Alice Kottová, Miroslav Panuška|Ekonomika
Aktuální čísla o vývoji nezaměstnanosti v listopadu ukazují, že počet lidí bez práce se zvýšil o jednu destinu na 8,6 procenta a vrátil se tak na zářijovou úroveň. Podniky nemají dostatek nových zakázek a musí dál propouštět. V listopadu přibylo v evidenci úřadů práce 10 tisíc uchazečů.