Podle Paříže se Itálie nezachovala jako zodpovědný evropský stát. Premiérka Giorgia Meloniová reakci označila za agresivní, nepochopitelnou a neopodstatněnou.
„Francie lituje toho, že se Itálie k otázce nepostavila jako zodpovědný evropský stát,“ uvedl francouzský ministr vnitra s tím, že situace bude mít extrémně vážný dopad na bilaterální vztahy.
Ocean Viking zasahoval během minulého týdne celkem desetkrát a na palubu postupně vzal 460 lidí. Mezi zachráněnými je 20 žen a 80 nezletilých, většina pochází z Egypta a Bangladéše.
„Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu,“ uvedla francouzská organizace.
Loď nevládní organizace SOS Méditerranée, která má na palubě přes 570 zachráněných migrantů, ani po několika dnech nedostala od italských úřadů povolení zakotvit. Na lodi docházejí zásoby potravin.
Loď žádala o povolení k přistání v Itálii i na Maltě, její žádosti však byly opakovaně zamítány. V sobotu SOS Méditerranée uvedla, že šest migrantů se pokusilo o sebevraždu.
Migranty poblíž břehů Malty na žádost tamních úřadů zachránila italská pobřežní stráž. Dalších 48 migrantů ve Středozemním moři vyzvedla z nestabilního plavidla humanitární loď Ocean Viking.
Loď Ocean Viking, která pluje pod norskou vlajkou, před týdnem o víkendu zachránila pět desítek migrantů, dalších více než třicet jí tento týden předalo plavidlo charitativní organizace Resqship.
Na vojenské plavidlo byli migranti převáženi na člunech po 15členných skupinkách, přičemž operace zabrala přibližně dvě a půl hodiny. Kolem 23. hodiny se skupina vylodila na Maltě, píše AFP.
Afričtí migranti zakotví na Maltě, běžence převezmou Francie, Německo, Irsko, Lucembursko, Portugalsko a Rumunsko. Oznámil to v pátek maltský premiér Joseph Muscat.
Na palubě humanitární lodi je aktuálně 107 lidí. Italský ministr vnitra a šéf protiimigrační Ligy v sobotu povolil stanout na břehu 27 nezletilým z humanitární lodi. Učinil tak podle svých slov nerad.