O víkendu do Řecka připlulo 332 migrantů, tamní premiér žádá státy unie o přerozdělení

Řecko dál čelí velkému tlaku kvůli migrantům, kteří v posledních týdnech ve stále vyšších počtech připlouvají na ostrovy v Egejském moři z Turecka. Od sobotního rána do nedělního poledne jich bylo 332, uvedla agentura DPA. Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis proto v neděli unijní země vyzval, aby z Řecka převzaly alespoň nezletilé migranty, a ukázaly tak nezbytnou solidaritu.

Atény Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Snímek ze záchranné operace ve Středozemním moři (archivní snímek) | Foto: Nick Jaussi/Sea-Watch | Zdroj: Reuters

Loď Ocean Viking provozovaná neziskovými organizacemi v neděli u Libye zachránila padesátku migrantů z nafukovacího člunu.

„Některé státy chtějí požívat výhod svobody pohybu v schengenském prostoru, ale zdráhají se dělit se společně o náklady,“ řekl premiér televizní stanici ERT. Mitsotakis zároveň kritizoval tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, který tento týden pohrozil, že umožní syrským uprchlíkům opustit Turecko a odcestovat do Evropy.

Budeme nuceni otevřít vrata, pohrozilo Turecko. Žádá o pomoc s přemístěním syrských migrantů

Číst článek

„Erdogan musí pochopit, že nemůže Evropské unii a Řecku vyhrožovat, aby získal více peněz,“ uvedl. Unie už podle něj Turecku na základě dohody o migraci z roku 2016 převedla šest miliard eur.

V sobotu a neděli připluly na řecké ostrovy Rhodos, Kalymnos, Samos, Farmakonisi a Lesbos více než tři stovky migrantů. Podobný počet nových migrantů hlásily řecké úřady i v předchozích dnech. V přeplněných táborech pro migranty na ostrovech nyní podle agentury DPA pobývá více než 20 000 lidí, kapacitu přitom mají pro 6300 obyvatel.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky se v srpnu do Řecka po moři dostalo 8103 lidí, zatímco ve stejném období loni jich byla jen asi třetina, respektive 3200.

Loď Ocean Viking plující pod norskou vlajkou a provozovaná organizacemi Lékaři bez hranic a SOS Méditerranée v neděli u libyjského pobřeží zachránila 50 migrantů, mezi nimiž byla jedna těhotná žena, 12 nezletilých a 37 mužů ze subsaharské Afriky. Zatím není jasné, kam plavidlo migranty odveze, protože Itálie a Malta dlouhodobě odmítají zachráněné migranty přijímat.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme