Petr Nečas

| ČTK, Kamila Štichová |Zprávy z domova

Soudkyně Králová bude dál řešit poslanecké trafiky. Není podjatá, rozhodl soud

Kauzu takzvaných trafik pro poslance ODS bude nadále rozhodovat soudkyně Helena Králová. Pražský městský soud zamítl stížnost státních zástupců, podle nichž je Králová podjatá. ČTK to zjistila z justiční databáze. V případu čelí obvinění někdejší premiér Petr Nečas (ODS), jeho současná žena Jana Nečasová (dříve Nagyová) a bývalý náměstek ministra zemědělství Roman Boček.

Soud přerušil jednání v kauze 'poslaneckých trafik'. Advokáti viní žalobce z podjatosti

| ČTK, Eliška Malínská |Zprávy z domova

Obvodní soud pro Prahu 1 po přečtení obžaloby v kauze takzvaných poslaneckých trafik přerušil hlavní líčení a kauzu odročil na neurčito. Nejprve musí vyřešit námitky na podjatost žalobců, které po zahájení podali advokáti. Nelíbí se jim práce olomouckých vrchních státních zástupců, kteří případ vedou. Mají pochybnosti, zda rozhodují nestranně. Státní zástupce Martin Brzobohatý jejich námitky odmítl.

|Veronika Hlaváčová |Zprávy z domova

Expremiér Nečas poprvé usedne na lavici obžalovaných. Za 'trafiky' mu hrozí šest roků vězení

K soudu míří poprvé v roli obžalovaného někdejší český předseda vlády. Petr Nečas, jeho někdejší šéfka kabinetu Jana (Nagyová) Nečasová a bývalý náměstek ministerstva zemědělství Roman Boček čelí obžalobě v kauze takzvaných poslaneckých trafik. Případ se týká údajného podplacení tří zákonodárců novými funkcemi.

| ČRo, Mirko Kašpar |Zprávy z domova

Nic se neprokázalo, je třeba volat Ištvana a další k zodpovědnosti, říká Marek Benda

Jana Nečasová a tři bývalí příslušníci Vojenského zpravodajství jsou nevinní, rozhodl nepravomocně Obvodní soud pro Prahu 1. Obžalováni byli kvůli údajnému zneužití tajné služby. Kauza vedla před třemi lety k zásahu na Úřadu vlády a k pádu vlády Petra Nečase. Podle poslance ODS a člena sněmovního ústavněprávního výboru Marka Bendy se dodnes žádné z podezření neprokázalo a státní zástupci by z toho měli vyvodit odpovědnost.

|Eliška Malínská, Anna Kottová, Antonín Viktora |Zprávy z domova

Státní zástupci se chystají obžalovat Rittiga kvůli získávání tajných informací

Rok po vypuknutí aféry kolem Jany Nagyové (nyní Nečasové), kvůli které padla Nečasova vláda, policie stále analyzuje důkazy proti takzvaným kmotrům, kteří měli ze zákulisí údajně rozdělovat lukrativní úřady a ovlivňovat veřejné zakázky. Zatím nikoho z takzvaných kmotrů před soud neposlala. Nyní ukončila vyšetřování části případu, která se týká vynášení utajovaných informací. Z toho je kromě Nečasové obviněn i lobbista Ivo Rittig, státní zástupci se chystají podnikatele obžalovat.