Po Si-laj

Po Si-laj v textech na iROZHLASU

|Kateřina Procházková, bre |Zprávy ze světa

V Číně začal soud s bývalým členem politbyra Po Si-lajem, hrozí mu trest smrti

Někdejší vysoce postavený čínský politik Po Si-laj stojí před soudem. Bývalý člen politbyra je souzen za korupci, braní úplatků a zneužití moci veřejného činitele. Údajně vzal úplatky za více než 20 milionů jüanů, v přepočtu přes 60 milionů korun. Sám Po Si-laj ale všechna nařčení odmítá. Podle očekávání ho soud shledá vinným. Hrozí mu doživotí až trest smrti. Proces mnozí označují za největší aféru posledních třiceti let.

|Kateřina Procházková, bre |Zprávy ze světa

Zastánce chudých i aktér úspěšného rozvoje Čchung-čchingu. Tak je v Číně vnímán Po Si-laj

Milionové úplatky, korupce, zneužití moci a pokus o utajení vraždy. To jsou obvinění, kvůli kterým stojí nyní před soudem v Číně kdysi vlivný politik Po Si-laj. Muž, který ale také stojí za jedním z ekonomických zázraků Číny, nejrychleji se rozvíjejícím městem země Čchung-čchingem. Jeho obyvatelé věří v exstarostovu nevinu a poukazují na to, co dobrého pro město udělal.

|Kateřina Procházková, Denisa Morgensteinová |Zprávy ze světa

Před čínským soudem stanul policista, který odkryl vraždu

Čínský policista, který odhalil vraždu, do níž byla zapojená i manželka vysokého politika Po Si-laje, stanul před soudem. Obvinili ho – paradoxně – ze zneužití pravomocí a korupce. Důkazy proti němu jsou prý pádné. Bývalému policejnímu řediteli tak hrozí až deset let vězení.

|Kateřina Procházková |Zprávy ze světa

Čína soudí manželku vlivného politika Po Si-laje za vraždu britského obchodníka

Bývala významnou právničkou a manželkou ještě nedávno prominentního čínského politika. Teď bude ale Ku Kchaj-laj před soudem čelit obžalobě z vraždy britského obchodníka Neila Heywooda. Dopustila se ale opravdu žena Po Si-laje zločinu? Nebo je celý případ vykonstruovaný tak, aby zničil kdysi oblíbeného politika? Jak tento případ dopadne, zajímá hlavně obyvatele Čchung-Čchingu. Města, které za vlády charizmatického komunisty vzkvétalo.