Na gymnáziu v Příboře maturovala umělá inteligence. Komisi nadchla, samé jedničky ale nedostala

Maturanty na gymnáziu v Příboře na Novojičínsku v pátek vystřídala umělá inteligence. Učitelé vyzkoušeli, jak by před komisí obstála a jaké znalosti a souvislosti se počítač dokáže sám naučit. Předměty byly tři. Například dějepis.

Příbor Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Umělá inteligence

U maturitní komise letos zkouší své štěstí i umělá inteligence (ilustrační foto) | Zdroj: Shutterstock

„Košický vládní program představoval plán poválečné obdoby a budoucího směřování Československa,“ recituje umělá inteligence fakta u maturitní zkoušky. Znalosti o poválečném vývoji v Československu byly na jedničku, počítač reagoval i na temnější období dějin. A musel upřesňovat.

Iniciativa AI dětem pomáhá pedagogům učit žáky o umělé inteligenci, s výukou může v praxi pomoct

Číst článek

„Tvá odpověď byla dost obecná. Mohla bys být konkrétní a uvést nějaké specifické příklady?“ ptá se jedna ze zkoušejících. „Konkrétní příklady divokého odsunu zahrnují například masakr na Švédských šancích u Přerova,“ odpovídá počítač.

Další předmět fyzika. Učitelé se nedali a chtěli přesné údaje. „Máte pravdu, zapomněl jsem zmínit konkrétní výšku,“ omlouvá se stroj. Celé je to vlastně upravený už běžně používaný software, umělá inteligence se sama naučí vše podle maturitních otázek. Rozdíl mezi živým a umělým maturantem je podle ale pořád velký.

„Když to přeženu, je to hodně chytrý autocomplete, tedy doplňování slov. Nepřemýšlí tak jak lidé. Student může něco vymyslet, ale počítač čistě závisí na datech, na kterých byl natrénovaný a není ještě schopen, se něco doučit,“ popsal autor experimentu Denis Valášek.

A pak přišla čeština a detailní otázky na Jiřího Wolkera, rozbor veršů, básnické významy. Tam se počítač trochu trápil. „Poezie je velmi náročná, i třeba pro mě. Vůbec vnímat a pochopit ten text, to je opravdu věc, která je složitá,“ ocenil zátěžovou zkoušku další z organizátorů experimentu, učitel Petr Caloň.

„Dále následoval český jazyk a literatura – chvalitebně.“ Takže jak odhlasovala maturitní komise jedna dvojka z češtiny. I když to bylo jako doopravdy, na této maturitě přece jen učitelé od umělé inteligence slyšeli něco, co u maturit běžně nebývá: „Výborná otázka.“

Martin Knitl, tkz Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme