Jeden z prvních počítačů Apple se v USA vydražil za více než pět milionů korun. Podepsal ho Wozniak

Jeden z prvních osobních počítačů vyrobených společností Apple a podepsaný spoluzakladatelem firmy Stevem Wozniakem se prodal v aukci ve Spojených státech za více než 223 000 dolarů (bezmála pět milionů korun). Informovala o tom agentura AP s odvoláním na aukční síň RR Auction. Ta počítač Apple-1 uvedla do plně funkčního stavu a dodala k němu na míru vyrobený kryt se zabudovanou klávesnicí.

Boston Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Apple, ilustrační foto

Apple, ilustrační foto | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

V garáži spoluzakladatele společnosti Apple Steva Jobse v kalifornském Los Altos vznikly v letech 1976 a 1977 asi dvě stovky těchto přístrojů. Původně počítač stál 666 dolarů a prodalo se kolem 175 kusů.

Kostým, co z něj udělal superhvězdu. Travoltův oblek z Horečky sobotní noci se vydražil za 260 tisíc dolarů

Číst článek

Tyto přístroje pomohly nastartovat společnost, která se letos v červnu stala první veřejně obchodovanou firmou, jež uzavřela obchodování na burze s tržní hodnotou tři biliony dolarů (67 bilionů korun). Očekávalo se, že se počítač vydraží za přibližně 200 000 dolarů, uvedla aukční síň.

Bývalý majitel přístroj získal použitý na výstavě počítačových amatérů ve městě Framinghamu ve státě Massachusetts a používal jej po celá 80. léta. Do provozuschopného stavu jej počátkem letošního roku uvedl odborník na společnost Apple Corey Cohen. Nynější majitel si přeje zachovat anonymitu.

Originál ručně psané reklamy na počítač Apple-1, kterou napsal Jobs, se na stejné aukci prodal za téměř 176 000 dolarů (zhruba čtyři miliony korun), uvedla aukční síň. Druhý šek vystavený společností Apple, podepsaný Jobsem a Wozniakem a datovaný 19. března 1976 se prodal za více než 135 000 dolarů (zhruba tři miliony korun).

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme