pohřbívání

|Martina Pelcová |Regiony

Brněnská iniciativa chce budovat přírodní hřbitovy a více zapojit pozůstalé do přípravy obřadů

Větší podíl pozůstalých na přípravě pohřbu chce prosazovat iniciativa ‘Ke kořenům‘, kterou založily studentky brněnské Masarykovy univerzity. V Praze v těchto dnech zakládá první přírodní hřbitov, ve kterém jako náhrobky slouží stromy. Plánuje také poskytovat zájemcům poradenství v tom, jak poslední rozloučení zorganizovat osobitěji.

|Silvie Mikulincová |Regiony

V Jimramově pohřbívají v rozporu se zákonem do vody. Obec si neví rady

Na malém hřbitově v Jimramově na Vysočině musejí nebožtíky pohřbívat do vody. Pozůstalým nezbývá než to přetrpět, nebo uložit rakev jinam, případně zvolit pohřeb žehem. Hřbitov totiž církev založila na místě, které se po více než 100 letech ukazuje jako mimořádně nevhodné. Kdyby si na zaplavený hřbitov posvítily úřady, nezbude jim než pohřbívání do země zakázat.

|Ľubomír Smatana, Simona Bartošová |Zprávy z domova

Hrobníci pokřtili novou knihu o pohřbívání, má vyvrátit mýty

Veselo bylo před pár dny na patologii 1. Lékařské fakulty v Praze. Sešli se tam hrobníci a jejich přátelé, aby společně uvedli v život novou knihu. A to knihu Pohřbívání a hřbitovy. Jejími autory jsou dva zkušení hrobníci, kteří chtějí vykořenit mýtus o svých kolezích, kteří opilí padají do hrobů. Proto popsali, co všechno hrobnické řemeslo obnáší a kniha je podle nich určena pro všechny hrobníky a správce pohřebišť, kteří si chtějí dále zvyšovat svoji kvalifikaci.