Už tři měsíce musí kromě restaurací evidovat tržby také obchodníci. Zatímco ministerstvo financí si pochvaluje, jak systém funguje, zástupcům obchodů vadí, že nedostanou slíbenou kompenzaci.
Během pondělního odpoledne se prodejny obchodního řetězce Lidl potýkaly se špatně nastaveným pokladním systémem. V prodejnách tak zákazníci mohli nakoupit, ale museli počítat s delší čekací dobou u pokladen.
Už 1. března čeká Čechy druhá vlna elektronické evidence tržeb. Týkat se bude velkoobchodů a maloobchodů. Dotkne se i tisíců obchodníků vietnamské národnosti. Většina z nich je na EET připravena, berou ji možná vážněji než Češi, shodují se předseda Česko-vietnamské společnosti Marcel Winter i firmy prodávající pokladny.
Česká správa sociálního zabezpečení dnes zavře pokladny, na kterých lidé platí povinné pojištění v hotovosti. Důvodem je zajištění včasného zúčtování všech plateb se státním rozpočtem podle rozpočtových pravidel a nutnost přizpůsobit se opatřením České národní banky.
Energetici stále nevědí, co způsobilo požár v rozvodně elektrické energie v Kladně Dříni. Ten včera na několik hodin odřízl od proudu na 60 tisíc lidí. První výsledky vyšetřování by měly být jasné ještě během dneška. V Kladně kvůli výpadku proudu nefunguje hlavní pošta a pokladny na hlavním nádraží.
Podnikatelé zřejmě nebudou k 1. lednu příštího roku potřebovat registrační pokladny. Vláda Mirka Topolánka (ODS) dnes rozhodla, že zavedení pokladen odloží o jeden rok.
Sdružení podnikatelů v pohostinství a cestovním ruchu nesouhlasí se zavedením registračních pokladen s fiskální pamětí. Od roku 2007 jim to má přikázat zákon, který už schválila Sněmovna a čeká na podpis prezidenta republiky. Podnikatelé tvrdí, že zákon malá pohostinství zlikviduje a k větším podnikům je nespravedlivý, protože se netýká jiných živností.
Registrační pokladny s fiskální pamětí by měly být zavedeny od ledna roku 2007. Přes odpor poslanců ODS o tom v úterý rozhodla sněmovna, když přehlasovala i zamítavé stanovisko senátu k této předloze. Jak většina senátorů, tak občanští demokraté se obávají, že norma příliš finančně zatíží drobné živnostníky a povede k jejich likvidaci.
Plány vlády na povinné zavedení registračních pokladen, a to nejpozději od ledna 2007, vážně zkřížil Senát. Příslušný návrh zákona totiž drtivá většina senátorů zamítla. Důvodem jsou podle nich nejen příliš velké náklady na pořízení kasy drobnějšími živnostníky, ale i pochyby nad sliby o zlepšení výběru daní.
Opoziční ODS se dnes v Senátu pokusí vládě překazit zavedení registračních pokladen s fiskální pamětí. Pokladny by měli podle zákona od 1. ledna 2007 používat provozovatelé maloobchodu nebo hostinské činnosti, jinak jim hrozí pokuta až půl milionu korun.
Živnostníci se dnes dozví, jestli budou muset používat registrační pokladny s fiskální pamětí. Rozhodnou o tom poslanci. Takzvaná fiskální paměť, umožňuje zpětně kontrolovat obrat peněz, které obchodem a pokladnou prošly od doby jejího uvedení do provozu.
Od roku 2007 by měly být v Česku zavedeny registrační pokladny s fiskální pamětí. Návrh s tímto termínem účinnosti zákona prosadili v rozpočtovém výboru poslanci ČSSD a KSČM. Termín se ale nelíbí křesťanským demokratům, zatímco občanští demokraté se zaváděním těchto pokladen zásadně nesouhlasí.
Spotřební družstva varují před zavedením registračních pokladen s fiskální pamětí. Navrhované systémy jsou drahé a malé obchodníky by mohly zruinovat. V ohrožení je asi 500 obchodů v nejmenších obcích. Pořízení jedné pokladny totiž přijde klidně i na 60 tisíc korun.
Vládní koalice stojí před novou roztržkou. Jde o registrační pokladny, které by už brzy měly být pro obchodníky i restauratéry povinné. V rozporu s původní koaliční dohodou teď řada sociálních demokratů prosazuje, aby pokladny musely být vybaveny fiskální pamětí.
Další z vládních zákonů proti šedé ekonomice postupuje úspěšně sněmovnou. Po kolkování lihu získalo v tzv. prvním čtení podporu také zavedení registračních pokladen. Kabinet si od nich slibuje omezení daňových úniků. Proti zavedení pokladen pro živnostníky v obchodech a restauracích hlasovali v prvním čtení jen poslanci ODS, naopak komunisté úmysl vlády podpořili.