Registrační pokladny znovu dělí vládní koalici

Vládní koalice stojí před novou roztržkou. Jde o registrační pokladny, které by už brzy měly být pro obchodníky i restauratéry povinné. V rozporu s původní koaliční dohodou teď řada sociálních demokratů prosazuje, aby pokladny musely být vybaveny fiskální pamětí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

registrační pokladna | Foto: VS Computer Systems

Takzvaná fiskální paměť je jakousi černou skříňkou pokladen, přístupnou jen finančním kontrolorům. Mnoho podnikatelů by tak svoje nynější kasy muselo vyměnit za nové, dokonalejší a hlavně dražší.

Poslanci ČSSD to chtějí doplnit do právě projednávaného zákona, potvrdil Radiožurnálu místopředseda rozpočtového výboru sněmovny, sociální demokrat Michal Kraus. "Je to určitý názor skupiny poslanců, kteří mají za to, že bez fiskálních pamětí registrační pokladny nebudou plnit ten účel, který je od nich očekáván," řekl.

Podle lidovců i unionistů by povinnost pořídit si takové dokonalejší pokladny ale podnikatele neúnosně finančně zatížila. Předseda lidovců Miroslav Kalousek řekl, že prosazování takových požadavků je vážným porušením koaliční dohody: "Ten návrh zákona je velmi pracně vydiskutovaným kompromisem a já si neumím představit, že by sociální demokracie porušila dohody, které uzavřela."

Zavedení registračních pokladen jako jeden z vládních zákonů proti šedé ekonomice prošlo ve sněmovně úspěšně prvním čtením minulý pátek. Pokladny by podle návrhu měli používat živnostníci v obchodech a restauracích od ledna příštího roku. Za porušení zákona by hrozila pokuta až půl milionu korun.

Pro zavedení pokladen hlasovali spolu s koaličními poslanci i komunisté, proti byla pouze ODS. Občanští demokraté tvrdí, že zákon nepřinese účinné omezení daňových úniků, jak očekává vláda, ale jen zbytečně zatíží podnikatele. Normou se nyní bude zabývat rozpočtový výbor sněmovny. Poslanci budou mít šanci k ní předkládat pozměňovací návrhy.

Martin Hromádka, Vít Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme