Blesková zpráva

Šest mrtvých po střelbě v nemocnici v Ostravě

povinnost

|Martin Hromádka, Martin Karlík |Zprávy z domova

Prezident Zeman chce povinnou účast u voleb. Parlamentní strany jsou většinou proti

Jít volit, nebo zaplatit pět tisíc korun. Takovou otázku by si v budoucnu mohli položit čeští voliči. Prezident Miloš Zeman minulý týden v rozhovoru s think tankem Evropské hodnoty připomněl svůj starší nápad na zavedení povinné volební účasti, která je běžná v některých státech světa a v Československu existovala za první republiky.

|Igor Maňour, Jiří Chum, Nikola Bojčev, Veronika Sedláčková |Zprávy z domova

Vyplácení nemocenských může zkolabovat, varují před zaváděním elektronických neschopenek lékaři

Nejméně pětina ordinací není připravená na elektronické neschopenky. Přitom už od ledna příštího roku mají být povinné. Jak vyplývá z oficiálních statistik, každá pátá ordinace není online a skoro polovina lékařů po tom ani netouží. Dnes budou o situaci jednat prezident České lékařské komory Milan Kubek, ministr práce v demisi František Koníček a zástupce České správy sociálního zabezpečení.

Zeman se připomenul s myšlenkou povinné volební účasti. Strany to odmítají

|Silvie Mikulcová |Zprávy z domova

Kdyby byly volby povinné, vyřešilo by to nízkou účast. Opět to naznačil prezident Miloš Zeman, tentokrát v rozhovoru pro regionální Deník. Zároveň ale dodal, že takový návrh by se mu asi stěží podařilo prosadit. Česko čekají na podzim parlamentní volby a právě v těchto dnech politické strany představují své kandidátky i programy. Myšlenku povinné volební účasti odmítají.