Soud zrušil povinnost předložit formulář po návratu ze zahraničí, ministerstvo má nařízení přepracovat

Městský soud v Praze k 27. říjnu zrušil povinnost vyplňovat při návratu ze zahraničí příjezdový formulář. Podle soudu mimo jiné zasahuje do práva vstoupit na území České republiky, které má každý občan. Ministerstvo zdravotnictví může nařízení přepracovat. Zatím ale nesdělilo, jak bude reagovat. Uvedl to server Seznam Zprávy. Stát vyplňování formulářů po příjezdu do země zavedl kvůli pandemii koronaviru.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle Sabola ministerstvo nevysvětlilo, proč je nutné dokument vyplnit bez ohledu na rizikovost země, ze které se člověk vrací (ilustrační foto) | Foto: Pedro Nunez | Zdroj: agentura Reuters

Formulář musejí vyplnit všichni lidé starší šesti let. Vedle osobních údajů je do něj třeba uvést také všechny země, které člověk za posledních 14 dní navštívil. Nevyplněním formuláře se člověk může dopustit přestupku.

Podle ministerstva lze díky formuláři lépe trasovat nakažené. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) také uvedl, že je to nejjednodušší způsob, jak předat oznámení krajské hygienické stanici. Redakce zjišťuje stanovisko ministerstva zdravotnictví.

Soudce Aleš Sabol ale upozornil například na problémy lidí, kteří nemají přístup k internetu či nepoužívají e-mail. Do jejich práv vstoupit na území Česka, které zaručuje listina základních lidských práv a svobod, je podle něj bez dostatečného zdůvodnění zasahováno.

„Je tomu tak už samotným uložením povinnosti předložit příjezdový formulář při příjezdu z jakékoliv cizí země, což se ovšem děje bez ohledu na epidemickou situaci v takové konkrétní zemi,“ uvedl. Stejné podmínky také platí pro očkované i neočkované.

Další zrušené opatření

Respirátory budou na hromadných akcích opět povinné. Vrací se i kontroly v klubech a restauracích

Číst článek

Podle Sabola ministerstvo nevysvětlilo, proč je nutné dokument vyplnit bez ohledu na rizikovost země, ze které se člověk vrací. Ministerstvo zdravotnictví přitom každý týden aktualizuje na základě dat Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) seznam zemí podle míry rizika nákazy. Formulář je ale nutné vyplnit i po návratu z takzvaných zelených zemí, kde je riziko nákazy nízké.

Soudy už v minulosti několik povinností, které stát kvůli covidu zavedl, zrušily. Například Nejvyšší správní soud přijal už desítky rozhodnutí, opakovaně ministerstvo kritizoval, nejčastěji za to, že opatření jsou nedostatečně odůvodněná, případně že nemají oporu v zákonech o ochraně veřejného zdraví ani v pandemickém zákoně.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme