Studenti práv v rámci festivalu Mene Tekel zrekonstruovali politický proces s olešnickými sedláky

Rekonstrukce politického procesu z roku 1953 v sobotu odpoledne zaplnila Velkou síň Vrchního soudu v Praze. Odehrála se tradičně v rámci festivalu proti totalitě Mene Tekel. Tématem bylo tentokrát Olešnické memento. V něm tehdy padly dva tresty smrti, jedno doživotí a mnohaleté tresty vězení.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Velká síň Vrchního soudu při rekonstrukci procesu s olešnickými sedláky v rámci festivalu Mene Tekel

Velká síň Vrchního soudu při rekonstrukci procesu s olešnickými sedláky v rámci festivalu Mene Tekel | Foto: Janetta Němcová | Zdroj: Český rozhlas

Vykonstruovaný případ měl zastrašit rolníky z Olešnicka, kteří odmítali kolektivizaci, a donutit je k založení JZD.

„Tam si ty sedláci vzájemně pomáhali, ať byli bohatší, chudší a komunisti tam zkrátka neměli sílu," připomíná ředitel projektu Mene Tekel Jan Řeřicha.

Podle dochovaných dokumentů bylo o trestech jasno už víc než měsíc před samotným líčením. Právě to nejvíc šokovalo studenta práv Jakuba Neumanna, který si zahrál předsedu senátu. „Kolik utrpení museli prožít ti, kteří byli obžalováni, co všechno museli vytrpět pro to, aby se naučili v zásadě po zpaměti ty jednotlivé výpovědi,“ popisuje Neumann.

Rodiny odsouzených se musely z oblasti navždy vystěhovat. Případ tak dobře ilustruje utrpení těch nejbližších, na které festival letos upozorňuje.

Janetta Němcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme