Hotov by měl být kostel do května příštího roku, první bohoslužba by se tam měla konat 23. května. Na tento termín je naplánované i vysvěcení kostela. Hrubá stavba kostela vyjde na 20 milionů korun.
Sochař Petr Váňa ve čtvrtek po 23 letech práce dokončil stavbu kopie mariánského sloupu na pražském Staroměstském náměstí. Původní sloup strhl dav v roce 1918 jako protest proti Habsburské nadvládě.
Unikátní kostel zničil v srpnu 2017 úmyslně založený požár. Stavba repliky měla původně začít už na podzim 2019, zdržela ji ale i jednání s památkáři. Tesaři už připravují dřevo a vyrábějí se zvony.
Kardinál otevřeným dopisem oslovil signatáře otevřeného dopisu proti mariánskému sloupu, který více než dvacítka historiků umění zveřejnila počátkem července.
Karel IV. proslul i jako stavitel. Za jeho doby se nebývale rozvinula řemesla a pomocí z dnešního pohledu primitivní techniky postavili 360 hektarů Nového Města pražského. Výstava v Národním technickém muzeu ukazuje zblízka, jak vznikala opevnění nebo katedrály.
Krajané v Soulu mají jednu velkou výhodu oproti jiným Čechům ve světě, když se jim zasteskne po domově, nemusí nic vařit, někomu telefonovat nebo prohlížet staré fotografie. Můžou se prostě zvednout a jít do města. V ulicích jihokorejské metropole si totiž můžou dopřát českou kuchyni a dokonce i pohled na Staroměstskou radnici.
Replikou historické lokomotivy se můžete svézt v Národním technickém muzeu v Praze. Po speciální úzkorozchodné koleji tam bude jezdit do úterý. Model vyrobili nadšenci podle fotografií stroje, který jezdil v českých zemích před sto lety.
Kamenné a smírčí kříže najdou lidé v české krajině od nepaměti. V posledních desítkách let se ale řada těchto drobných památek ztratila. Zničila je činnost stavbařů, odstranili je vandalové a zloději. Historický smírčí kříž před časem zmizel i z Hranic u Aše. Místní badatelé po něm pátrali neúspěšně. Památný kámen se ale do města nakonec přesto vrátil. Tedy přesněji řečeno, na původní místo lidé umístili jeho kopii.
Zatímco po Karlově mostě denně projdou tisícovky turistů, památkáři vedou debaty o tom, jak opravit pilíře gotické památky. Provádějí se sondy do mostu a postupně se opravují některé z jednatřiceti soch, co na mostě jsou. Jejich originály by měly časem nahradit kopie.
Ve Slatiňanech vzdají čest válečným obětem a veteránům. Město dnes slavnostně odhalí novou pamětní desku v parku v ulici Vrchlického. Původní odlitek před časem odnesli zloději.
Na kolejích se objeví unikátní kopie vlaku, který za první světové války používali českoslovenští legionáři v Rusku. Stavbu repliky iniciovala legionářská obec a historická souprava bude i pojízdnou expozicí. Od vzniku první jednotky dobrovolníků - legionářů uplyne příští rok 100 let.
Přes Atlantik by mohl už za několik let plout luxusní zaoceánský parník bez televize i bez internetu, zato s divadlem, tělocvičnou a tureckými lázněmi v historickém stylu. Australský důlní magnát Clive Palmer se rozhodl splnit si netradiční sen a postavit repliku slavného Titaniku. Loď má být na moře spuštěna v roce 2016.
Do doby před více než dvěma tisíci lety dává nahlédnout unikátní výzkum zlínského vědce Petra Hlaváčka. Pedagog Univerzity Tomáše Bati vytvořil repliku obuvi, kterou používali čínští vojáci císaře Čchin Š Chuang Tiho.