Šalit

Otec bývalého izraelského zajatce Šalita vstupuje do politiky

|Břetislav Tureček |Zprávy ze světa

Otec bývalého izraelského zajatce Gilada Šalita vstupuje do politiky. Mladý voják strávil více než pět let v rukou Palestinců a loni ho Izrael dostal na svobodu výměnou za více než tisíc palestinských vězňů. Jeho otec Noam Šalit teď oznámil, že bude kandidovat do parlamentu za levicovou Stranu práce. Vyvolal tím politickou bouři, která trvá už několik dní.

|Břetislav Tureček |Zprávy ze světa

Výměna Šalita prý poškodila vyhlídky na obnovení blízkovýchodního mírového procesu

Úterní výměna izraelského zajatce Gilada Šalita za stovky palestinských vězňů zhoršila vyhlídky na obnovení mírového procesu. V zákulisí se na tom shoduje řada diplomatů a poukazují na to i mnozí komentátoři, včetně vlivného amerického deníku New York Times. Izraelská vláda vyjednala výměnu svého vojáka Šalita s palestinským hnutím Hamás, které ani neuznává existenci židovského státu. Skeptické analýzy odhadují, že to bylo na úkor palestinského vedení, které je ochotné ke kompromisům.

|Břetislav Tureček |Zprávy ze světa

Izraelská tajná služba chystá výslechy Gilada Šalita

Izraelec Gilad Šalit se den po propuštění z palestinského zajetí vydal ve své vesnici na první procházku. Provázela ho jeho matka. Rodinu také navštívili lékaři, aby Šalitovi naplánovali podrobné zdravotní prohlídky. Izraelská tajná služba Šin Bet mezitím oznámila, že na příští týdny chystá jeho výslechy. Jejich cílem je zjistit okolnosti, za kterých strávil pět let v palestinském zajetí. Tajná služba to zatím jenom odhaduje z dosavadních Šalitových výroků.

Izraelci i Palestinci prožívají den plný emocí

|Ondřej Bouda, mta |Zprávy ze světa

Den plný emocí zažívají lidé v Izraeli a na palestinských územích. Propuštění izraelského vojáka Gilada Šalita výměnou za více než tisícovku palestinských vězňů přineslo úlevu rodinám lidí, kteří se dostali na svobodu. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ale zároveň zdůraznil, že rozhodnutí přistoupit na výměnu bylo obtížné a že cena za Šalitovo propuštění je vysoká. Tento příběh dneškem rozhodně nekončí.

|Břetislav Tureček, Alice Kottová |Zprávy ze světa

Hamas po 5 letech propustil Šalita. Voják už je v Izraeli

Radikální skupina Hamás propustila izraelského pětadvacetiletého vojáka Gilada Šalita, kterého více než 5 let držela v zajetí. Šalit se přes egyptské území vrátil do Izraele a prochází první zdravotní prohlídkou na vojenské základně židovského státu. Oznámil to mluvčí izraelské armády. Izrael už podle posledních zpráv propustil 477 palestinských vězňů.

|Štěpán Macháček, Katka Brezovská, Adéla Havránková |Zprávy ze světa

Začala první fáze výměny palestinských vězňů za Šalita

První palestinští zajatci začali opouštět vězení. Podle očitého svědka, na kterého se odvolává agentura Reuters, první vozidla odjela z vězení v centrální části země a vezla především ženy. Auta je vezou směrem do egyptské části Sinajské pouště. Právě Egypt totiž historickou výměnu palestinských vězňů za izraelského vojáka Giláda Šalita, kterého drží přes pět let radikální Hamás v Gaze, zprostředkovává.

Izrael prý dál neúspěšně pátrá po zajatém Šalitovi. Drží ho Palestinci

|Břetislav Tureček |Zprávy ze světa

Palestinské hnutí Hamás zmařilo pokus Izraelců najít úkryt, kde ozbrojenci drží zajatého vojáka Gilada Šalita. Informoval o tom egyptský tisk a izraelská televize. Izraelská tajná služba podstrčila velitelům Hamásu vysílačky s ukrytým odposlechem. Hnutí, které ovládá pásmo Gazy, prý ale tuto léčku odhalilo. Palestinci drží Šalita v zajetí už pátý rok. Za jeho propuštění požadují osvobození stovek Arabů z izraelských věznic.