„Zvýšení cen se mělo samozřejmě promítnout do záloh, ale načasování bylo nešťastné. Zdražilo se k 1. září a patnáct dní na to byly volby, dojednávala se nová koalice,“ namítá bývalý náměstek Mánek.
Dva policisté se spolu se zaměstnanci pečovatelského domu snažili uklidnit situaci, když se pacientka „pomalým tempem“ vydala k nim. Policie seniorku následně zneškodnila paralyzérem.
Diskriminace kvůli vysokému věku je v české společnosti hlouběji zakořeněná než genderová nerovnost. „Přemýšlíme o seniorech jen jako o zátěži kvůli důchodovému systému,“ upozorňuje Lucie Vidovićová.
Léčebny dlouhodobě nemocných by příští rok mohly projít zásadní proměnou. Podle navrhovaného zákona by pojišťovny hradily péči maximálně 90 dní, pokud lékař nerozhodne jinak.
Ultramaratonského závodu K6 v Konstantinových lázních se zúčastnilo hned několik penzistů. Za šest dní se podařilo uběhnout přes 500 kilometrů 76ti letému Italovi.
V téměř čtyřech českých domácnostech z deseti žije jediný člověk, nejvíc v zaznamenané historii. Páry a úplné rodiny tvoří necelou polovinu domácností, samoživitelky a samoživitelé desetinu.
Příběhy otvírají témata, o kterých se v souvislosti se stárnutím v rodinách příliš nemluví – ať už je to smrtelnost, život po ztrátě partnera nebo cizí lidé v osobním prostoru.
Dvanáct seniorů a seniorek z celé republiky si zkouší, jaké to je ověřovat informace, na které narážejí na sociálních sítích nebo které se k nim dostávají ve formě řetězových e-mailů.
Vládní koalice chce změnit výpočet mimořádné valorizace penzí. Průměrný důchod by pak vzrostl jen o 750 korun. Lidí s nejnižšími důchody by se změna nedotkla.
Problém reformy je, že její motivace není učinit do budoucna důchody důstojné. Reformu je třeba udělat, protože peníze došly! Nastupujícím generacím se vzkazuje, že přišly k vyjedenému stolu.
Podle lékařky Ivy Holmerové by debatě o zvyšování důchodového věku měla předcházet důkladná analýza. Argument prodlužující se délkou života už nestačí.
„Přemýšleli jsme o tom, jak do knihovny dostat co nejvíc dětí a seniorů. A teď se na kapsy lidí útočí ze všech stran a peníze nazbyt nejsou,“ vysvětluje starosta Michal Marek.
V Česku se částečně budují nové kapacity. S navyšující se poptávkou, stárnutím populace a narůstajícím počtem osob, které trpí například demencí, se ale opět rychle plní.
„Od seniorů slýcháme omluvy: Já jsem už pomalý, děti už na to nemají nervy. Pak zjistíte, že žije o chlebu a vodě, zamykají ho doma, nedávají mu peníze,“ říká Lucie Kozlová z Bílého kruhu bezpečí.
Zpětná hypotéka spočívá v tom, že senioři zastaví svou nemovitost a půjčí si peníze – ty si vyberou buď najednou, nebo je dostávají v měsíčních splátkách Loni toho využilo rekordních 126 seniorů.
V křesťanském centru na Donbasu dobrovolníci pomáhají seniorům i lidem s traumaty. Poskytují jim základní péči, řada lidí je chronicky nemocná a potřebuje lékařskou péči.
Sociální zařízení ale podobnou chybu odmítá. Volební komise byla složená z úředníků, kteří na regulérnost voleb dohlíželi. Volební výsledky navíc ukazují, že hlasy byly rozprostřeny napříč kandidáty.
Intimní fotky dětí sdílí na sociálních sítích až 80 procent rodičů. Dnes je trend podobný i u prarodičů. Citlivé fotky nebo videa zneužívají pedofilní komunity.
Příjem žádostí do nového dotačního programu, který má lidem pomoci zvládnout vysoké ceny energií, odstartuje ministerstvo 9. ledna. Celkem rozdělí 1,5 miliardy korun.
Reálná hodnota důchodů stoupla o pět procent. V lednu penze vzrostou znovu. A především seniorky dostanou na přilepšenou 500 korun za každé vychované dítě.
Požár vypukl v pátek pozdě večer moskevského času v horním patře domu se soukromou pečovatelskou službou. Jde o jedno z nejhorších neštěstí svého druhu v posledních letech v Rusku.
„Řada seniorů je závislá na papírovém procesu. Ten se neustále udržuje ve v podstatě nevyužitelném stavu. V tomto ohledu by se politika měla výrazně změnit,“ říká Daniel Hůle z Člověka v tísni.
V prvním týdnu od spuštění projektu Ježíškova vnoučata se podařilo splnit nebo rezervovat skoro polovinu přání seniorů. A lidé se do projektu nadačního fondu Českého rozhlasu můžou dál zapojovat.
Prvních pět klientů se do nové budovy v Borohrádku nastěhuje se začátkem listopadu, postupně budou přibývat další. Ve třech pavilonech najde nový domov 24 seniorů, zejména s Alzheimerovou chorobou.
Do domovů pro seniory nebo hospiců jezdí Veronika Volgemutová s koněm Sagim v rámci projektu Asistenční jednorožec. Návštěvy jsou díky sponzorům zdarma.