Přední světoví politici řeší na summitu G8 v Severním Irsku nová mezinárodní daňová pravidla pro 21. století. V hledáčku mají daňové ráje i nadnárodní společnosti s pochybnou daňovou morálkou. Šance na konkrétní dohodu ohledně daňových úniků je značná.
Jeden antiglobalista na pět novinářů a zhruba dvacítku policistů. Takový bizarní poměr sil je zatím k vidění v dějišti summitu skupiny G8, který dnes začíná v luxusním severoirském letovisku Lough Erne. Po vzoru předchozích schůzek slibovala akce násilné střety odpůrců globalizace s pořádkovými silami. Tenhle scénář se na severoirském venkově zřejmě konat nebude.
V Londýně se dnes chystají protesty proti summitu skupiny G8, který začíná v neděli. Napětí v centru města je už teď značné, pohybují se tam desítky policejních těžkooděnců.
V Camp Davidu dnes začíná summit G8. Americký prezident Barack Obama ve svém letním sídle přivítá představitele osmi ekonomicky nejsilnějších zemí světa. Hlavním tématem jednání bude mimo jiné krize eura a ceny ropy.
Evropská unie chce významně přispět k řešení celosvětových problémů projednávaných na summitu G8 v Camp Davidu. Bude proto ostatním zemím prezentovat kroky, kterými čelí hospodářské a dluhové krizi. Snahou unie bude uklidnit na summitu zbytek světa, že dělá všechno pro to, aby problémy co nejlépe přestála.
Nově se rodící demokracie v arabských zemích dostanou štědrou podporu na budování nového zřízení a obnovu ekonomiky. To je jeden z výsledků právě skončeného summitu osmi nejvyspělejších zemí světa ve francouzské Normandii. Ze schůzky ale zazněla také tvrdá kritika syrského režimu a hrozba použitím sankcí.
Setkání těch nejvyspělejších s rodícími se demokraciemi v Africe. Tak by se dal nazvat program druhého dne summitu zemí skupiny G8 ve francouzském letovisku Deauville.
Lídři osmi nejvyspělejších zemí světa se na své schůzce ve francouzském Deauville shodli na nejvyšších standardech zabezpečení jaderných elektráren. Kromě toho jednali o stavu světové ekonomiky a dnes budou debatovat o pomoci novým demokracií na severu Afriky, které se zrodily z takzvaného Arabského jara. Bezpečnost jaderné energetiky se dostala na pořad jejich jednání po katastrofě, která v březnu postihla japonskou elektrárnu Fukušima.
Dvacet miliard dolarů přislíbili na závěr summitu v italské Aquile představitelé zemí skupiny G8 na boj proti hladu. Větší pozornost se musí do budoucna soustředit na samotné zemědělce v zemích třetího světa.
Méně přímé potravinové pomoci a větší podpora vlastní zemědělské produkci - tak má vypadat miliardami podpořený program rozvojové pomoci zemím 3.světa. Závěrečný den jednání summitu G8 v Aquile se nese ve znamení debaty o pomoci hladovějícím. Americký prezident Barack Obama má připravený konkrétní plán, humanitární organizace jsou ale od začátku skeptické.
Státy G8 chtějí oživit světový obchod. Dosavadní jednání o liberalizaci obchodu skončilo krachem, G8 nyní navrhla uzavření takzvaného. katarského kola do roku 2010. Země se zároveň shodly na tom, že se zdrží měnových devalvací s cílem zvýšit svou konkurenceschopnost.
Summit skupiny nejvyspělejších zemí G8 dnes pokračuje jednáním se skupinou G5, což jsou nejdůležitější rozvojové země, o novém ambiciózním plánu na snižování emisí skleníkových plynů. Chudším rozvojovým zemím se ale do snižování emisí nechce. Na summitu G8 v italské Aquile tak dnes panuje o poznání menší shoda než během včerejších jednání. Nejsilnější země světa se však dohodly na ukončení světového obchodního kola o liberalizaci obchodu do roku 2010. Shodly se také, že budou podporovat stabilitu mezinárodního finančního systému.
Země G8 se vůbec poprvé shodly na klimatickém plánu. Do roku 2050 mají rozvinuté státy razantně snížit emise skleníkových plynů až o 80 procent, ostatní státy o 50 procent. Do roku 2050 tak chtějí udržet růst průměrné teploty pod dvěma stupni Celsia. Britský premiér Gordon Brown mluví o historické dohodě, ekologové jsou zdrženliví. Zda plán podpoří i největší rozvojové země, se ukáže dnes, kdy se je zástupci G8 budou snažit přesvědčit, aby i ony začaly emise skleníkových plynů snižovat.
Další recept na oživení globální ekonomiky hledají šéfové zemí G osmičky v středoitalské Aquile. Konkrétní a jednotný recept ale politici ze sedmi ekonomicky nejvyspělejších zemí a Ruska zatím nenašli. Místo mírného optimismu vládne přesvědčení, že ekonomická situace je nejistá.