summit G8

|Jiří Hošek, Marína Dvořáková |Zprávy ze světa

Antiglobalistů je na summitu G8 málo. Policie ale přípravu nepodcenila

Jeden antiglobalista na pět novinářů a zhruba dvacítku policistů. Takový bizarní poměr sil je zatím k vidění v dějišti summitu skupiny G8, který dnes začíná v luxusním severoirském letovisku Lough Erne. Po vzoru předchozích schůzek slibovala akce násilné střety odpůrců globalizace s pořádkovými silami. Tenhle scénář se na severoirském venkově zřejmě konat nebude.

Summit G8: tématy jsou jaderná energetika, EU i Arabské jaro

|Pavel Novák |Zprávy ze světa

Lídři osmi nejvyspělejších zemí světa se na své schůzce ve francouzském Deauville shodli na nejvyšších standardech zabezpečení jaderných elektráren. Kromě toho jednali o stavu světové ekonomiky a dnes budou debatovat o pomoci novým demokracií na severu Afriky, které se zrodily z takzvaného Arabského jara. Bezpečnost jaderné energetiky se dostala na pořad jejich jednání po katastrofě, která v březnu postihla japonskou elektrárnu Fukušima.

|Igor Maňour, Klára Stejskalová |Zprávy ze světa

Summit G8 slibuje miliardy hladovějícím v chudých zemích

Méně přímé potravinové pomoci a větší podpora vlastní zemědělské produkci - tak má vypadat miliardami podpořený program rozvojové pomoci zemím 3.světa. Závěrečný den jednání summitu G8 v Aquile se nese ve znamení debaty o pomoci hladovějícím. Americký prezident Barack Obama má připravený konkrétní plán, humanitární organizace jsou ale od začátku skeptické.

|Klára Stejskalová, Martin Hromádka |Ekonomika

Summit G8 vnesl naději pro liberalizaci a oživení světového obchodu

Státy G8 chtějí oživit světový obchod. Dosavadní jednání o liberalizaci obchodu skončilo krachem, G8 nyní navrhla uzavření takzvaného. katarského kola do roku 2010. Země se zároveň shodly na tom, že se zdrží měnových devalvací s cílem zvýšit svou konkurenceschopnost.

|Klára Stejskalová |Zprávy ze světa

Skupina G8 v Itálii jedná s rozvojovými zeměmi o záchraně zeměkoule

Summit skupiny nejvyspělejších zemí G8 dnes pokračuje jednáním se skupinou G5, což jsou nejdůležitější rozvojové země, o novém ambiciózním plánu na snižování emisí skleníkových plynů. Chudším rozvojovým zemím se ale do snižování emisí nechce. Na summitu G8 v italské Aquile tak dnes panuje o poznání menší shoda než během včerejších jednání. Nejsilnější země světa se však dohodly na ukončení světového obchodního kola o liberalizaci obchodu do roku 2010. Shodly se také, že budou podporovat stabilitu mezinárodního finančního systému.

|Klára Stejskalová, Alena Adámková |Zprávy ze světa

Země G8 došly k dohodě v otázce boje proti klimatickým změnám

Země G8 se vůbec poprvé shodly na klimatickém plánu. Do roku 2050 mají rozvinuté státy razantně snížit emise skleníkových plynů až o 80 procent, ostatní státy o 50 procent. Do roku 2050 tak chtějí udržet růst průměrné teploty pod dvěma stupni Celsia. Britský premiér Gordon Brown mluví o historické dohodě, ekologové jsou zdrženliví. Zda plán podpoří i největší rozvojové země, se ukáže dnes, kdy se je zástupci G8 budou snažit přesvědčit, aby i ony začaly emise skleníkových plynů snižovat.

|Igor Maňour, Klára Stejskalová |Zprávy ze světa

V Aquile začal summit G8, hlavním tématem je ekonomika

Další recept na oživení globální ekonomiky hledají šéfové zemí G osmičky v středoitalské Aquile. Konkrétní a jednotný recept ale politici ze sedmi ekonomicky nejvyspělejších zemí a Ruska zatím nenašli. Místo mírného optimismu vládne přesvědčení, že ekonomická situace je nejistá.