Antiglobalistů je na summitu G8 málo. Policie ale přípravu nepodcenila

Jeden antiglobalista na pět novinářů a zhruba dvacítku policistů. Takový bizarní poměr sil je zatím k vidění v dějišti summitu skupiny G8, který dnes začíná v luxusním severoirském letovisku Lough Erne. Po vzoru předchozích schůzek slibovala akce násilné střety odpůrců globalizace s pořádkovými silami. Tenhle scénář se na severoirském venkově zřejmě konat nebude.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stanový tábor antiglobalistů v severoirském Enniskillenu

Stanový tábor antiglobalistů v severoirském Enniskillenu | Foto: Jiří Hošek

V hlavním stanovém táboře antiglobalistů na ragbyovém hřišti v Enniskillenu se krčí pouhých pět stanů.

„Myslím, že to má na svědomí rozštěpení našeho tábora. Lidé si říkali: Máme vyrazit do Severního Irska? Nikdo tam nic nesvolává. Máme demonstrovat během londýnského týdne protestů? Tam se ale žádný summit nekoná, tak co bychom tam dělali,“ spekuluje o nízké účasti Ema Goldmanová, šestinásobná babička z velšského Swansea.

Ema Goldmanová je ostřílená aktivistka - samotářka bez vlastního stanu. Jen těsně unikla úternímu policejnímu zásahu proti squatu antiglobalistů v centru Londýna.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hlavní stanový tábor antiglobalistů na ragbyovém hřišti v Enniskillenu navštívil s mikrofonem Jiří Hošek

„Tady vpravo máme mobilní toalety. Smíme používat sprchy ve sportovním centru. Všichni místní lidé se k nám chovají tak přátelsky! Čekali tisíce lidí a teď tu mají čtyři stany,“ krčí rameny Ema.

Místní obyvatelé nerušeně korzují po městě a tváří se, že se nic neděje. Dostali vlastně takové instrukce. Paní Jill Hamiltonová přišla vyvenčit svého zvědavého pejska mezi antiglobalisty. Sama je zářným příkladem severoirského usmíření posledních let, když si coby protestantka vzala katolíka.

„Už je to dlouho, co jsme naposledy viděli takovou koncentraci policejních land roverů. Ale bývali jsme zvyklí na to, že tu jezdili vojáci s namířenými zbraněmi. Ale teď? Katolíci, protestanti, všechno se to teď promíchalo a mladé lidi tyhle věci už nezajímají,“ říká Jill Hamiltonová.

„Policie tady chce mít co nejméně odpůrců summitu. Podařilo se jí rozšířit šeptandu, že kdo se jen přiblíží k Enniskillenu, bude okamžitě zatčen. My chceme přitom jen poklidně protestovat, a to by nám měli dovolit. A proto jsem taky přijel,“ tvrdí aktivista Darren z Glasgowa.

Darren zažil masové protesty při summitu ve skotském Gleneagles před osmi lety. Z chabé účasti antiglobalistů v roce 2013 je zklamaný. Myslí si, že se policii podařilo potenciální účastníky protestů jednoduše zastrašit.

Jiří Hošek, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme