Obzvlášť od roku 2015 se oslavy dne vítězství nad nacismem točí kolem „oblíbených témat“ Vladimira Putina: monopolární svět, hrozba Západu a také válka proti Ukrajině.
Na začátku května 1945 si Evropa zpívala píseň Škoda lásky. Americký generál Eisenhower při návštěvě Prahy řekl Čechům, že to byla právě jejich písnička, která pomohla vyhrát válku nad Hitlerem.
Facebookový příspěvek sdílelo tisíc lidí, stovky jej komentují nebo na něj reagují. Ačkoli se v komentářích objevují i hlasy, že jde o nesmysl, autor postu na to nereaguje a dál podporuje svou lež.
Libye se potýká se sporem ohledně konce postního měsíce ramadán. Dvě konkurenční vlády se nemohou shodnout na datu svátku íd. Na východě proto začínají oslavy o den dříve než na západě.
Odhaduje se, že Dánsko zrušením státního svátku každý rok ušetří asi 9,5 miliardy korun. Vládní koalice chce peníze využít k tomu, aby mohla ze státního rozpočtu na obranu vyčleňovat dvě procenta HDP.
Tou nejznámější dobrotou, kterou Poláci na Tlustý čtvrtek konzumují, se během staletí stal pączek nebo chcete-li kobliha. Poláci jich na Tlustý čtvrtek snědí kolem 100 milionů.
Je Štědrý den, začínají Vánoce. Večer se lidé scházejí u štědrovečerní večeře a rozbalují dárky pod ozdobeným stromečkem, které podle letité tradice nosí v Česku Ježíšek.
„Sníh vydrží jenom na horách a na některých místech, kde teď leží více než deset centimetrů a nestihne roztát. Většina Česka, alespoň v nížinách, bude mít letošní Vánoce na blátě,“ říká meteorolog.
Novosibirsk, který má letos být „novoročním hlavním městem Ruska“, se oproti očekávání rozhodl seškrtat výdaje na oslavy. Ušetřené miliony poputují k rodinám mobilizovaných vojáků.
Nedaleko kostela ve Staré Boleslavi, kde byl před 1087 lety kníže zavražděn, se mše v silném dešti účastnily stovky lidí. V bazilice svatého Petra ve Vatikánu se ve středu konala česká národní mše.
Při své misi šířili vzdělanost a křesťanství. Prosadili například staroslověnštinu jako oficiální jazyk, v té době tedy jako jazyk bohoslužebný, pro který Konstantin vytvořil také písmo.
Američtí indiáni se snaží šířit povědomí o tom, co pro ně na počátku 17. století znamenal příjezd anglických kolonistů. A že po prvních projevech dobré vůle následovala genocida.
Stalo se tak při svátku Tiša be-av, kdy se na Chrámovou horu vydaly stovky židů. Někteří palestinští muslimové považují návštěvy židů místa, které je posvátné pro obě náboženství, za provokaci.
Dál ale platí vládní restrikce a tedy i omezení maloobchodu v době pandemie. Zákazníci si tak nakoupí například v prodejnách potravin, domácích potřeb nebo třeba drogeriích.
Katalánci se museli smířit s mnoha omezeními oslav Dne svatého Jiří. Za svými oblíbenými autory se například nemohou vydat mimo své město, protože jsou uzavřené hranice okresů.
Min Aun Hlain se v projevu během vojenské přehlídky přímo nevyjádřil k neustávajícím protestům. Řekl jen, že „terorismus, který by mohl poškodit klid a sociální stabilitu státu, je nepřijatelný“.
Srdce může být kamenné, což není dobrá vizitka a většinou to charakterizuje něco negativního. Srdce může být i měkké, což má představovat dobráctví, ale někdy i slabost.
V Česku žije podle odhadů zhruba půl milionu lidí se sluchovým postižením. Z toho je přibližně 10 tisíc neslyšících, kteří používají znakový jazyk jako svůj mateřský.
Organizátoři odhadují, že se akce zúčastnilo na 300 lidí. Pozvala je tam křesťanská komunita Sant'Egidio a s každým z hostů si podal ruku a připil pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka.
Chanuka je stejně jako všechny židovské svátky pohyblivým svátkem. Připomíná zázrak při opětovném vysvěcení chrámu po povstání Makabejských před více než 2100 lety.
„Já nemám problém s tím, že bych měl porazit zvíře, nebo že lidé jedí maso. Mám ale problém s tím, jak se celkově zachází se zvířaty teď tady v Egyptě,“ říká Radiožurnálu egyptský literát Ahmad Fikí.