svátek

|David Jakš |Zprávy ze světa

Čína oslavila nejdražší svátky v roce. Podle úřadů během nich cestovalo 300 milionů lidí

V nejlidnatější zemi světa skončily Svátky jara, nejdůležitější a pro Číňany i nejnákladnější oslavy v roce. Podle čínského ministerstva vnitra letos během týdenního volna cestovalo po celé zemi asi 300 milionů lidí. Právě tyto svátky slouží každoročně centrální vládě i regionálním úřadům k tomu, aby v praxi vyzkoušely, jak fungují dopravní sítě v zemi. Čína se v tomto směru rozvíjí nejrychleji ze všech zemí světa.

|Marek Augustin, Jakub Knoll |Ostatní sporty

Super Bowl je tu a opět budí vášně. Příznivci prezidenta vyzývají k bojkotu pivovaru

Nikdy dřív nesledovalo televizi ve Spojených státech amerických víc lidí než loni při jubilejním 50. Super Bowlu. A o nic menší zájem se neočekává ani letos, kdy se v noci na pondělí utkají v Houstonu New England Patriots s Atlantou Falcons. Velká show na ještě větším jevišti. Proč je americký fotbal pro zámořské fandy tak atraktivní, na to jsme se ptali přímo ve Washingtonu.

|Zdeněk Novák |Zprávy ze světa

V Japonsku slaví Den úcty ke starým lidem, století dostávají stříbrný šálek saké

Den úcty ke starým vznikl v jedné vesnici ve střední části Japonska a postupně se začal šířit po celém Japonsku. V roce 1966 se z něj stal státní svátek. Ti, kdo během roku dosáhli stého roku, dostali od státu stříbrný šálek se saké. Protože stoletých lidí ale přibývá (teď už na skoro 70 tisíc), jsou dnes šálky stříbrem už jen potažené.

|Štěpán Macháček |Zprávy ze světa

Maso neměli Syřané žijící v azylu roky, největší muslimský svátek oslaví zeleninou

Muslimské rodiny na celém světě dnes slaví Velký svátek. Porážkou zvířete si připomínají patriarchu Abraháma, který hodlal obětovat Bohu svého syna. Nejčastěji se poráží ovce, zámožnější rodiny ale na svátky pořizují i krávu nebo velblouda. Ne každý si ale může zvíře dovolit. Největší muslimské svátky budou letos znovu smutnými dny pro milióny Syřanů, kteří žijí už několik let v azylu v sousedním Turecku, Libanonu nebo Jordánsku.