tendry

Za údajnou manipulaci s tendry v Nemocnici Na Homolce půjde 7 lidí k soudu

| ČTK |Zprávy z domova

Státní zástupce obžaloval sedm lidí pro podezření z manipulace se zakázkami v pražské Nemocnici Na Homolce. Jde o tendry na digitalizaci chorobopisů a nákup gama nože z roku 2009. Škoda přesahuje 60 milionů korun. Podle serveru Lidovky.cz je mezi obžalovanými i bývalý ředitel nemocnice Vladimír Dbalý, který byl minulý týden propustěn z vazby po složení půlmilionové kauce.

|Martina Mašková, krw |Ekonomika

NKÚ objevil nejasnosti v čerpání evropských prostředků na migrační politiku

Nejvyšší kontrolní úřad zjistil nedostatky u některých tendrů, které se týkaly práce s uprchlíky a žadateli o azyl. Správa uprchlických zařízení například nechala běžet tendr, i když ani jeden z uchazečů nesplnil všechny vyhlášené požadavky. Jindy, když správa vybírala osobní auta, stanovila podmínky, kterým mohl vyhovět jediný model vozu na českém trhu. Úřad kontroloval projekty dokončené od roku 2009 do půlky loňského roku 2011.

|Petra Benešová |Zprávy z domova

Končí praxe neprůhledných veřejných zakázek. Tendry s jedinou nabídkou neprojdou

Praxe českých obcí při vypisování veřejných zakázek se poslední roky řídí podobným scénářem. Radnice si zadají tendr například na stavbu kanalizace a neřeší, kolik se do soutěže přihlásí zájemců. Zpravidla se spokojí s nabídkou jedné firmy. Ne vždy je ale pak cena pro obec výhodná. Od 1. dubna takovou praxi změní novela zákona o veřejných zakázkách. Když přijde na radnici jen jedna nabídka, soutěž se automaticky zruší.

Přísnější kontroly těžby dřeva by měly zabránit krádežím v lesích

|Simona Bartošová, Jan Bumba |Ekonomika

Značný prostor pro korupci a podvody poskytuje podle nevládních organizací lukrativní podnikatelský obor - těžba a prodej dřeva z českých lesů. Kritici dlouhodobě upozorňují na mezery, které vidí v systému lesnických tendrů, a na možný únik příjmů z lesního hospodářství. Státní podnik Lesy České republiky a ministerstvo zemědělství dnes představily kroky, které by měly zpřísnit kontrolní mechanismy těžby dřeva.

|Vladimír Kroc, Ľubomír Smatana, Eva Presová |Ekonomika

Ministerstvo zruší spekulativní tendry na prodej dřeva ve státních lesích

Ministr zemědělství slibuje zrušit každý tendr na prodej dřeva Lesů České republiky, z něhož odstoupí vítěz. Doposud se stávalo, že vítěz přenechal veřejnou zakázku další firmě v pořadí, která však nabídla za dřevo méně peněz. Zrušení podezřelého tendru jako zásadní opatření k omezení korupce navrhla organizace Transparency International (TI) a ministr Ivan Fuksa se tím bude řídit.