Česko kvůli nové variantě koronaviru následuje ostatní evropské země, které omezují cestování z oblasti. Zákaz letů z jihu Afriky navrhuje také předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.
Letadlo společnosti Ethiopian Airlines letělo z Addis Abeby do zambijské Ndoly, kde mělo přistát na mezinárodním letišti Simona Mwansy Kapwepweho. Namísto toho přistálo o 21 kilometrů dál.
Kukačka Onon při své cestě, která začala 20. března, přeletěla 16 zemí a Indický oceán. Ten zdolala bez jediné přestávky průměrnou rychlostí kolem 60 kilometrů v hodině.
Africké státy mohou využívat infrastruktury a zkušeností s bojem proti jiným chorobám. Mají také zkušenosti s chováním populace, která opatření zná a nejsou pro ně nová, šokující. Vir nepodceňují.
Na místě je v současné chvíli nezvykle vidět velká část kamenné stěny, přes níž za normálních okolností na kilometrové šířce padá řeka Zambezi do více než 100 metrů hlubokého kaňonu.
Klimatická aktivistka Greta Thunbergová si v prosinci na jeden den vyzkouší, jaké to je být šéfeditorkou ranního pořadu Today na britské rozhlasové stanici BBC Radio 4. V sobotu o tom informovala BBC.
Zimbabwe bude usilovat o to, aby mohlo prodat zásoby slonoviny, které nashromáždilo za poslední desetiletí. Podle některých odhadů by zásoby mohly vynést až 300 milionů dolarů (6,8 miliard korun).
„Navštivte 'díru světa' - Zambii. Zemi, kde jediné hvězdy, které tu spatříte, najdete na obloze a na zebrách.“ Web Zambia Tourism se nikterak netají tím, že jde o reakci na Trumpova slova.
České firmy vyvezly loni do Indie zboží za rekordních více než 15 miliard korun. Tuzemské podniky ale prorážejí i na jiných exotických místech - třeba v Zambii.
V umění uvařit dobré pivo mají Češi skvělou pověst po celém světě. Už ve vzdálenější minulosti pomáhali zakládat pivovary v zemích se slabší pivní tradicí. V jižní a východní Africe se dnes pivo pije docela dost. Třeba v Zambii ale klasickým sladovým pivům silně konkuruje speciální kukuřičný mok. Vaří se v nové továrně v metropoli Lusace, která vznikla i díky dvojici českých montérů-světoběžníků.
Vánoční svátky slaví i lidé v převážně křesťanských zemích subsaharské Afriky. Třeba v Zambii je přitom křesťanská víra poměrně nová záležitost. Dodnes se v jedné z nejchudších zemí světa snaží šířit víru – ale i pomáhat nejpotřebnějším – řada zahraničních kněží, například z Polska. Jednoho takového doprovázel reportér Českého rozhlasu Jan Prokeš:
Na Zemi není málo míst, kde je pro lidi hlavním každodenním úkolem sehnat něco k jídlu. Jedním z mnoha je Chibolya, chudinské předměstí Lusaky, hlavního města africké Zambie. Elektřina je tam luxusem, tekoucí voda nereálným snem. Menší česká nevládní organizace Njovu se tam proto snaží dávat místním dětem a mladým lidem životní náplň. Vzděláním, sportem i povzbuzením obchodního ducha.
Zambie zastavila trestní stíhání Čechů obviněných ze špionáže. Informoval o tom deník Zambia Daily Mail. Trojice mužů byla v jihoafrické zemi zatčena v říjnu loňského roku za údajné fotografování vjezdu do kasáren a základnu zambijského letectva. Za to jim mohlo hrozit až 30 let vězení.
V jihoafrické Zambii se zvýšila možnost rozdělení na dva státy. Královská rada zastupující západozambijský národ Loziů totiž po pravidelném zasedání deklarovala jako svůj cíl nezávislost Barotska - někdejšího britského protektorátu. Zambijská policie následně v provinční metropoli Mongu předvedla k výslechu předsedu shromáždění tradičních vládců.
Zambie oslavuje nečekaný triumf národního fotbalového týmu na Africkém poháru národů. Mužstvo zvítězilo nad Pobřežím slonoviny a stalo se mistrem Afriky. Ministr sportu jihoafrického státu přislíbil každému členovi vítězného mužstva, takzvaných Čipolopolo, v přepočtu milion korun jako zvláštní prémii. To představuje pro fotbalisty hrající většinou za tuzemské týmy v chudé zemi obrovskou částku.
Poprvé v historii vyhráli fotbalisté Zambie africký šampionát, ve finále zdolali Pobřeží slonoviny na penalty 8:7. Finálový duel se hrál v Libreville, poblíž kterého roce 1993 zahynuli při letecké katastrofě členové zambijského národního týmu. Právě jim současní vítězové triumf věnovali.
Trojice Čechů, kterou Zambie podezírá ze špionáže, se nemusí bát vydání. Výrok zambijského ministra vnitra Kennedyho Sakeniho, že Češi by se měli vrátit a stanout před soudem, tak v Česku odezvu nevyvolá. Jak Radiožurnálu potvrdil ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, český občan nemůže být proti své vůli vydán do jiné země.
Tři Češi obvinění v Zambii ze špionáže by se měli vrátit do země a stanout před soudem. Žádá o to zambijský ministr vnitra Kennedy Sekeni v prohlášení poskytnutému tamnímu rádiu.
Tři Češi obvinění v Zambii ze špionáže jsou doma. Okolnosti jejich návratu jsou ale tajné – spekuluje se o tom, že jim pomohly uprchnout ze země české úřady. Přestože zambijské instituce několik měsíců ujišťovaly, že celý případ je vlastně velkým omylem, vše spělo k tomu, že soud opravdu začne.
Údajná špionáž v Africe, dva a půl měsíce domácího vězení a nakonec utajený návrat domů, o kterém nevěděli ani nejbližší příbuzní. Tak v kostce vypadá příběh tří českých turistů, kteří loni v říjnu odjeli do africké Zambie. Kvůli focení vjezdu do kasáren a základny zambijského letectva je tamní úřady obvinily ze špionáže. Českým úřadům se podařilo turisty dostat domů ještě před Silvestrem. Okolnosti návratu jsou ale zatím tajné.
Tři Češi, kteří byli zadržováni v Zambii kvůli podezření ze špionáže, jsou doma. Do Česka se vrátili už před několika dny. Muži, kteří přijeli do Zambie za turistikou, byli obviněni ze špionáže, protože údajně fotografovali vjezdy do kasáren a základnu zambijského letectva.
Žalobce v Zambii by dnes mohl rozhodnout o osudu tří Čechů obviněných ze špionáže. Trojici mužů zadržely tamní úřady koncem října, protože si fotili citlivé, ale veřejně přístupné objekty. Po týdnu ve vazbě je soud propustil na kauci. Od té doby na svobodě čekají na svůj proces.
Češi zadržení v Zambii za údajnou špionáž by měli být do Vánoc doma, odhaduje náměstek českého ministerstva zahraničí Vladimír Galuška. Do Zambie doručil dopis od prezidenta Václava Klause, který se za propuštění tří Čechů přimlouvá. S apelem se měl prezident Michael Sato seznámit během pondělka.
Zvláštní vyslanec ministerstva zahraničí Vladimír Galuška jedná v Zambii o osudu tří Čechů obviněných ze špionáže. Trojici mužů zadrželi už před více než měsícem za to, že fotili údajně citlivé objekty, i když byly veřejně přístupné.
Zvláštní vyslanec ministerstva zahraničí Vladimír Galuška jedná v Zambii o osudu tří Čechů zadržených za špionáž. Hrozí jim až 25 let za mřížemi za to, že si fotili citlivé ale veřejně přístupné objekty. Za celou kauzou by podle dřívějších prohlášení české diplomacie mohly být zambijské tajné služby, které potřebují vnějšího nepřítele ke zdůvodnění své existence.
Česká diplomacie už vyslala do Zambie zvláštního zmocněnce. O případu tří zadržovaných Čechů přímo na místě jedná s tamními představiteli náměstek českého ministra zahraničí Vladimír Galuška.
O propuštění tří Čechů zadržovaných v Zambii by se mohla zasadit Evropská komise. Výzvu k pomoci občanům Unie zatčených v Africe pro údajnou špionáž adresovali eurokomisařům pravicoví poslanci z české delegace v Evropském parlamentu.