zdravotnická reforma

|Jan Prokeš, Marína Dvořáková |Zprávy ze světa

Účty bychom měli platit včas. Času není nazbyt, apeluje Obama na dohodu obou komor Kongresu

Americký prezident Barack Obama se na poslední chvíli snaží odvrátit hrozící rozpočtové provizorium. Do něj se Spojené státy dostanou, pokud se obě komory Kongresu nedohodnou na rozpočtu pro nový fiskální rok. V jádru sporu je Obamova reforma zdravotnictví, která právě vstupuje v platnost. Prezident podle Bílého domu nabídl opozičním republikánům, aby souhlasili s rozpočtem alespoň pro příštích šest týdnů a to bez požadovaného odkladu zdravotnické reformy.

|Vít Pohanka |Zprávy ze světa

Odpůrci i zastánci Obamovy zdravotnické reformy se sešli před Nejvyšším soudem

Nejvyšší soud ve Washingtonu druhý den rozhoduje o osudu reformy zdravotnictví. Šestadvacet z 50 amerických států považuje za neústavní, aby si občané USA podle zákona museli nějaké zdravotní pojištění od roku 2014 pořídit. Reforma se podle průzkumů nelíbí také dvěma třetinám Američanů. Ti aktivnější z nich teď demonstrují přímo před Nejvyšším soudem.

|Kristina Winklerová, Magdaléna Trusinová |Zprávy z domova

Sociální a zdravotní výbor doporučil senátorům zamítnout další část reformy zdravotnictví

Sociální a zdravotní výbor Senátu projednal zákony zdravotnické reformy, které předtím schválila hlasy koaličních poslanců sněmovna. Senát by se měl další částí reformních norem zabývat na své příští schůzi. Očekává se, že levice, která má v Senátu většinu, navrhované zákony nepodpoří a vrátí je se změnami poslancům. Kvůli reformám se dnes schází i tripartita.

|Věra Pfeifferová, Michaela Vydrová |Zprávy z domova

Poslanci rozhodují o změnách ve zdravotnictví

Poslanecká sněmovna dnes rozhodne o zdravotnické reformě. Poslanci budou hlasovat o třech kodexových normách. Zákon o zdravotních službách vymezuje podmínky poskytování péče a postavení státu, poskytovatelů péče a pacientů. Předloha o speciálních zdravotních službách upravuje například umělé oplodnění, sterilizace žen, kastrace mužů a transsexualitu. Návrh zákona o zdravotnické záchranné službě mimo jiné prodlužuje dobu příjezdu záchranářů k pacientovi o pět minut nejvýše na 20 minut.