Senátoři rozhodnou o odchodném pro zdravotnické záchranáře

V Senátu se dnes bude hlasovat pro návrh šéfa pražské záchranky a senátora za ODS Zdeňka Schwarze. Ten chce pro záchranáře, kterým je nad 50 let a na záchrance odpracovali minimálně 15 let, a to i na poloviční úvazek, odchodné ve výši šestinásobku průměrného platu. U senátorů by mohl uspět.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Schůze Senátu 4.8.2011

Schůze Senátu 4.8.2011 | Foto: Filip Jandourek

Na odchodné by měli nárok jak posádky záchranek, tak dispečeři. Za každý odpracovaný rok by navíc dostávali k základnímu odchodnému třetinu průměrného měsíčního platu.

Návrh na odchodné senátor Schwarz předloží přesto, že ho chce sněmovna zapracovat až do zákoníku práce a ne do novely o záchranné zdravotnické službě:

Přehrát

00:00 / 00:00

Parlamentní zpravodajka Milada Richterová informuje o návrhu na odchodné pro záchranáře

„Proč čekat na to až pan ministr předloží novou novelu nového zákona, když to jde udělat pozměňovacím návrhem v Senátu.“

Podle Schwarze by měli mít záchranáři minimálně stejné výhody jako policisté nebo hasiči, protože jejich pracovní nasazení je srovnatelné nebo dokonce vyšší.

„Zaměstnanci záchranných služeb jsou dlouhodobě diskriminováni oproti zaměstnancům ostatních složek integrovaného záchranného systému. Jak jsou výhody u hasičů nebo u policistů, tak záchranáři je v současné době nemají,“ vysvětluje.

Odstupné by podle návrhu mělo být financováno především z rozpočtu krajů.

Také ministr zdravotnictví za TOP 09 Leoš Heger s oceněním záchranářů souhlasí. Připomenul ale, že by odchodné podle dohody ze sněmovny měla řešit novela zákoníku práce. Pokud přesto v Senátu Schwarzův návrh projde, nebude ministr zásadně proti.

„Pokud by se ta změna do zákona dostala jako senátní návrh a nebylo tam nic kontroverzního z pohledu původního zákona, žádné další pozměňovací návrhy, tak je samozřejmě ještě na jedné debatě, jestli to tam nenechat a nenechat to projít potom ve sněmovně, až bude zákon při dalším čtení,“ říká.

Podpora části levice

Odchodné pro zdravotnické záchranáře bude zřejmě jediná z vládních reformních předloh, která by v Senátu nebyla zamítnuta převahou hlasů levicové opozice.

Podpořit by ji totiž mohla i část sociálních demokratů. Přestože je podle senátora za ČSSD Jana Žaloudíka návrh nesystémový a odchodné by mohli chtít i zástupci dalších náročných profesí, podporu si zaslouží:

„Je fakt, že zdravotní záchranáři mají v jistém smyslu složitější situaci, je to takové náročnější, fyzicky a podobně, a může být, že při těch odchodech mají horší situaci než ostatní zdravotníci. Proto v tom omezeném rozsahu s tím dodatkem, si myslím, bude jakési volné hlasování v sociální demokracii a že to nebudeme brát nijak urputně.“

Zákon o zdravotnické záchranné službě chtějí senátoři jen upravit – mimo jiné i tak, aby se zachovala maximální doba dojezdu záchranářů k pacientovi na 15 minutách. Vláda ji navrhla prodloužit na 20 minut.

V programu je dnes také schvalování vládní důchodové reformy, kterou nejspíš Senát hlasy opozice odmítne. S podobným výsledkem může vláda s velkou pravděpodobností počítat také v případě zbývajících zákonů zdravotnické reformy.

Milada Richterová, Věra Pfeifferová, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme