znečištění

|Tea Parkanová |Příroda

Člověk dokázal znečistit i nejhlubší místo na Zemi. Živočichové v Mariánském příkopu jsou plní průmyslových látek

I nejhlubší místo na planetě je znečištěné chemikáliemi. V Mariánském příkopu vědci objevili živočichy kontaminované víc než třeba v Číně. Je to poměrně překvapivé zjištění, které dokládá, že se lidská činnost může projevit i na tak odlehlých místech, jako je mořské dno ukryté skoro 11 kilometrů pod hladinou.

Smog zabíjí víc než války, v asijských městech umírají kvůli otrávenému ovzduší tisíce lidí

|Rostislav Matulík |Zprávy ze světa

Zeměpisné podmínky v kombinaci s klimatem a začátkem topné sezóny od října do února způsobují ve velkých částech Asie obrovské potíže se smogem. Letos to ale bylo zvlášť otřesné a nic s tím nezmohly ani snahy omezit dopravu a emise z továren, píše britský deník Guardian. V Teheránu musely uzavřít školy, v Káthmándú a Kábulu zase nemocnice přijímaly nezvykle mnoho lidí s dýchacími a srdečními potížemi.

| ČTK |nepoužívat - Věda

Ibuprofen znečišťuje mořskou vodu. V rybách pak putuje i na české stoly, upozorňuje vědec

Ibuprofen i některá antibiotika se z Česka přes odpadní vody a řeky dostávají až do moře. Odtud zase v tělech ryb putují na jídelní stůl Čechů, popisuje Miroslav Brumovský z Masarykovy univerzity v Brně, který se měřením těchto látek zabývá. Jejich množství by sice nemělo pro lidi představovat nebezpečí, dlouhodobý dopad na další organizmy zatím ale není známý.

|Tea Parkanová |Zprávy ze světa

Británie by mohla zakázat plastové mikroperličky v kosmetice. Znečišťují oceány

Skupina britských poslanců navrhuje zakázat používání umělohmotných mikroperliček v kosmetickém průmyslu. Běžně je najdeme v krémech, pastách na zuby nebo peelingových přípravcích. Ekologové ale varují, že tyto drobné plastové částečky přispívají ke znečištění světových moří a oceánů. A snadno se dostávají do potravinového řetězce, na jehož vrcholu stojí člověk. Když prý sníme porci ústřic, pravděpodobně zároveň pozřeme až 50 kousků takzvaných mikroplastů.

| ČRo, David Koubek |Zprávy ze světa

'Nemůžete si namočit ani palec.' Ve vodách Ria vzdor slibům dál plavou odpadky či fekálie

Čistota vodních ploch v brazilském Riu de Janeiru se vzdor mnohým předolympijským slibům politiků výrazně nezlepšila. Špinavá je nadále zátoka, kde bude jachting a windsurfing, a doslova za žumpu označují místní obyvatelé laguny kolem olympijského parku. Nechtějí se s tím ovšem smířit a žádají, aby se už konečně začalo něco dělat. Svolali kvůli tomu demonstraci.

|Jaroslav Plašil, Jakub Knoll |Ostatní sporty

Byli jsme ujištěni, že problém se špinavou vodou v Riu nebude, tvrdí sportovní ředitel ČOV Doktor

133 dní zbývá do začátku Letních olympijských her v Riu. Pro někoho to může být ještě hodně, pro někoho ale naopak velmi málo. Do té druhé skupiny nejspíš patří i pořadatelé, kteří mají na starosti čistotu vody v tamních jezerech. Jestli se totiž o něčem před sportovním svátkem v Brazílii v posledních měsících hodně mluvilo, tak právě o kontaminované vodě.