Přehrada Plumlov je už na začátku léta plná sinic. Znečišťují ji okolní obce bez kanalizace i bahno z polí

Nová výsadba stromů, remízky nebo vsakovací jámy by měly zabránit splavování hlíny z polí do přehrady v Plumlově na Prostějovsku. V nádrži sloužící ke koupání se při znečištění tvoří sinice. Přestože je teprve začátek letní sezony, má voda v ní zhoršenou kvalitu. Povodí Moravy pozemkové úpravy vítá, podle zástupců podniku je ale stěžejní, aby ve všech obcích v blízkosti přehrady byla kanalizace.

Olomouc Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Chodívám se psem, tak to vidím, že ta voda už od začátku sezony je špatná,“ říká Břetislav Kocourek, který venčí svého psa na stezce vedoucí podél Plumlovské přehrady až k Podhradskému rybníku. „Jsem místní, ale koupat bych se tam nešel,“ dodává.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kvůli silným bouřkám steklo do přehrady v Plumlově bahno, které znečišťuje vodu. Vedení města chystá opatření

Podle něj za špatnou kvalitou vody v přehradě může to, že přitékající voda není dostatečně vyčištěná. Podle lidovecké starostky Plumlova Gabriely Jančíkové se městu podařilo dokončit v uplynulých letech kanalizaci ve všech místních částech. Teď se chce jeho vedení zaměřit na pozemkové úpravy.

„Pozemkové úpravy řeší protierozní opatření, různé zasakovací jámy, remízky, výsadbu zeleně, která by měla vodu nějakým způsobem v krajině udržet,“ popisuje Jančíková.

To vše má zabránit splavování zeminy z polí do přehrady. Letos investuje město do výsadby stromů v místní části Soběsuky. „V poslední době proběhla spousta jednání, co se týče přehrady s Povodím Moravy a probíhají jednání s pozemkovým úřadem,“ dodává starostka.

Naposledy vedení města jednalo o úpravách minulý týden. Povodí Moravy iniciativu Plumlova vítá. „Splachy z polí, eroze půdy jsou problematické zvláště v období přívalových srážek a bleskových povodní, se kterými se setkáváme v poslední době,“ uvádí mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Hlavní zdroj znečištění je jinde

Hlavním zdrojem znečištění jsou ale podle Chmelaře obce v okolí, které stále nemají kanalizaci. „To bych označil jako ten primární důvod, bez jehož řešení dobré kvality vody ve vodní nádrži nikdy nedosáhneme,“ zmiňuje Chmelař.

Podle Gabriely Jančíkové jde například o obce Malé Hradisko a Seč, kde už ale stavbu připravují.

Barbora Taševská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme