Vláda kývla na zdanění dluhopisů. Sněmovna to zřejmě nestihne schválit, přiznává premiér

Vláda schválila zdanění korunových dluhopisů od roku 2018. Ministři sociální demokracie ještě před jednáním oznámili, že tento návrh podpoří, i když přichází pozdě a je jen malá šance, že ho stihne schválit i sněmovna. Novinářům to před jednáním vlády řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Chce, aby se dluhopisy zabývala i koaliční rada, která bude zasedat dnes odpoledne.

Praha (Aktualizováno: 12:07 19. 4. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda vlády a ČSSD Bohuslav Sobotka | Foto: Filip Jandourek

Mluvčí vlády Martin Ayrer tvrdí, že pro návrh ministra financí Andreje Babiše (ANO) hlasovali všichni ministři. Nikdo nebyl proti.

Ještě před jednáním vlády premiér potvrdil, že Babišův návrh podpoří. „Pokládáme za rozumné, aby korunové dluhopisy byly zdaněny, ale je velká chyba, že ministr financí ten návrh nepředložil už v roce 2014," řekl Sobotka.

„Andrej Babiš je ministrem financí už od roku 2014 a podle mého názoru měl ten návrh předložit už před třemi roky. Myslím si, že teď už je skutečně pozdě z hlediska toho, co leží v Poslanecké sněmovně. Obávám se, že ten materiál už se nestihne projednat a schválit do konce volebního období," uvedl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bohuslav Sobotka ke zdanění dluhopisů

„Já k tomu mám názor, že pozdě, ale přece," řekl k Babišovu návrhu ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). „Tato situace neměla nikdy nastat, ministerstvo financí si mělo pohlídat tuto záležitost a nemělo nikdy dopustit, aby korunové dluhopisy byly pro firmy a jejich majitele možnost, jak optimalizovat svoji daňovou povinnost vůči státu," doplnil. Upozornil ale na to, že podle jeho legislativních poradců vykazuje Babišův návrh zákona chyby, které je třeba napravit.

Sobotka chce, aby se korunovými dluhopisy zabývala i koaliční rada, která zasedne po jednání vlády. „Bude nás zajímat, jakým způsobem postupuje daňová správa, pokud jde o vydávané korunové dluhopisy," řekl. Chce znát především postup daňové správy v případech, kdy korunové dluhopisy firmy nakoupil její majitel. Zmínil v této souvislosti případ Babiše a Agrofertu a podnikatele Radima Jančury a jeho společnosti Student Agency holding. Jančura loni uspořádal plakátovou kampaň, v níž se vymezoval proti některým politikům ČSSD.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme