Nejsilnější káva světa? Obsahuje 80krát víc kofeinu než běžné espreso. Pije se na vlastní nebezpečí

Spolu s cukrem vám k ní donesou i varování o zdravotních rizicích. Káva, kterou nabízejí v australském městě Adelaide, je 80krát silnější než klasické espreso a člověka na nohou údajně udrží až 18 hodin. Jedná se o mix čtyřnásobné dávky kávy, dvou druhů různě silné kávy překapávané přes kostky ledu a mléka. Podle tvůrce nápoje se má popíjet po dobu zhruba tří až čtyř hodin. O nejsilnější kávě na světě píše tamní zpravodajský server The Advertiser.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Káva | Foto: Václav Müller

Zatímco normální espreso obsahuje obvykle kolem 63 miligramů kofeinu, káva servírovaná v australské kavárně má podle jejího tvůrce 5 gramů.

Na tabuli před kavárnou ji nabízejí pod názvem „Asskicker“, což by se volně dalo přeložit jako životabudič či nakopávač, který vás zkrátka zvedne ze židle.

Vlastník kavárny Steve Benington speciální druh nápoje vymyslel kvůli sestřičce z tamní pohotovosti, která potřebovala něco, co by ji udrželo vzhůru během nočních směn.

„Nápoj pila přes dva dny. Musel jsem ho pak trochu zmírnit, ale takhle nedlouho poté vznikl Asskicker,“ uvedl pro The Advertiser Benington.

Turbo káva

Asskicker se podle baristů v posledních týdnech stal velmi oblíbeným nápojem. I přesto od něj zákazníky odrazují a před jeho konzumací varují především ty s vysokým krevním tlakem či srdečními potížemi.

„Před tím, než si lidé nápoj koupí, docela dlouho s nimi mluvím. Pokud to někomu můžu vymluvit, nejsou připravení Asskicker vypít,“ řekl Benington.

Asskicker je dostupný ve třech velikostech. Skoro půllitrová verze nápoje vyjde na 16 australských dolarů, což je asi 293 korun. Třeba běžné cappuccino v Austrálii stojí kolem 60 korun.

Podle Gilkatho Cappuccino Price Index z minulého roku se ale ceny za cappuccino v Austrálii liší město od města. Například v Sydney je průměrná ceny 3,34 australských dolarů a v Melbourne 3,43, tedy 61 a 62 korun.

Naopak v Perthu, známém pro nejdražší kávu v Austrálii, šálek cappuccina stojí 3,94 australských dolarů, tedy 72 korun.

Předávkování kofeinem

Mezi varovné signály u předávkování kofeinem patří třas, pocení, rozšířené zornice, koktání, závrať či nevolnost. Kofein, který se přirozeně vyskytuje v kávových zrnech, čajových listech a kakau je tou vůbec nejvíc požívanou drogou na světě.

Ačkoliv je přílišné pití kávy spojené se zdravotními riziky, mnozí experti se shodují na tom, že má nápoj i pozitivní vliv na zdraví.

Doktor Sanjiv Chopra z Harvardu ve své knize The Big 5 označuje pití kávy za jednu z pěti věcí, které mohou prodloužit život a přispět ke zdraví.

„Lidé pitím kávy snižují riziko vzniku pěti druhů rakoviny: jater, prostaty, tlustého střeva, dělohy a kůže. Konzumace kávy chrání člověka proti cirhóze, Parkinsonově chorobě nebo cukrovce,“ uvedl pro CNN Chopra.

Domnívá se však, že Asskicker už je trochu moc: „S konzumací bych byl opatrný, opravdu je to ohromná dávka,“ řekl s tím, že lidem obvykle doporučuje pití dvou až čtyř šálků denně.

Dominika Píhová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme