Sílu získal tréninkem street workoutu, teď mu pomáhá na tyči

Šestadvacetiletý David Kotlaba si zamiloval sport, který většina mužů považuje za ryze dámskou záležitost - pole dance neboli tanec u tyče. Po pouhých pár měsících intenzivního tréninku získal bronzovou medaili na mistrovství Evropy. A už tuto sobotu bude reprezentovat Českou republiku v Praze na mistrovství světa v pole sportu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Kotlaba a Iveta Rážová při pole dance | Foto: Eva Rajlichová | Zdroj: Český rozhlas

S pole dance začal David Kotlaba před pěti měsíci. Předtím se pár let věnoval street workoutu - cvičení s vlastní vahou kombinovanému s akrobacií a gymnastickými prvky. Pro tyč vlastně ideální příprava.

„Je tam spousta silových prvků. Strašně se mi líbí, že tím získávám takovou praktickou sílu, kterou můžu využít i potom v běžném životě. Není to jako zvedat nějaké extrémní břemeno, což tolik nevyužiju, jako tohle, kdy pracuju s vahou vlastního těla,“ popisuje David Kotlaba.

Přehrát

00:00 / 00:00

Proč si šestadvacetiletý David Kotlaba oblíbil pole dance, zjišťovala redaktorka Eva Rajlichová

Každý den vstává v pět ráno, po práci každé odpoledne pilně trénuje. S přípravou mu hodně pomáhá jeho přítelkyně, lektorka pole dance Iveta Rážová. Spolu budou závodit i v kategorii párů.

„Jsou chlapi, kteří používají veškeré ženské prvky, ale David to nemá rád. Dává si fakt záležet na té síle. Aby ji ukázal. Takže se fakt zaměřujeme na silové přechody, aby byly prvky dotažené. To znamená většinou kolmo od tyče a tak. A vynecháváme takové holčičí, kde se dělají hodně spiny a dosahové věci,“ vysvětluje Iveta.

Blíží se mistrovství

K pole dance nebo spíš pole sportu si muži zatím cestu spíš hledají. Přitom, jak je vidět na příkladu Davida Kotlaby, i na tyči se dá získat postava i svaly hrdiny z akčních filmů, a k tomu navíc i mrštnost.

Davidovi zatím dělají problém hlavně inverty - jednoduše řečeno prvky, kdy se visí na tyči hlavou dolů. „Ne že by na to neměl sílu, ale prostě nevím, kde se to ve mně vzalo, jestli z dětství, ale visím hlavou dolů a mám psycho a nejde mi to. Na tom musím ještě zapracovat,“ doplňuje David.

Mistrovství světa v pole sportu, které hostí tentokrát Praha, má poměrně přísná pravidla. Týkají se nejen provedení a náročnosti prvků, ale i oblečení, které bude mít závodník na sobě. „Máme v centimetrech dané u ženských kostýmů, že límeček 4 až 6 centimetrů, na břiše aspoň pět a v rozkroku aspoň sedm,“ dodává Iveta.

A tak nezbývá než doufat, že David Kotlaba s Ivetou Rážovou nepodcenili nejen přípravu, ale ani ušití dresů. Jejich cíl je totiž jasný. Ať už v sólových kategoriích nebo jako pár chtějí vyhrát.

Eva Rajlichová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme