Smog oslabuje dýchací cesty. Nebezpečný je hlavně pro děti s astmatem
Smog zhoršuje chřipky i další respirační infekce. Vzduchu plného nečistot se navíc Česko nezbaví až do neděle. Inverze by měla ustoupit až začátkem příštího týdne. Smog trápí lidi od pondělka. Mnoho míst v Česku překračuje povolené limity koncentrací polétavého prachu.
Ostravsko, Karvinsko, ale i střední Čechy a Praha nebo Ústecko - všude si lidé stěžují, že se jim špatně dýchá. Nejhůř jsou na tom ti, kteří pracují venku. Častěji teď onemocní třeba strážníci z Karviné, kteří tráví v ulicích dlouhé hodiny.
„Jsme určitě osm devět hodin venku, takže cítit to jde, ten smog. Špatně se dýchá, škrábe v krku. Minulý rok, když byl smog, tak jsme nosili respirační roušky, protože se nedalo dýchat,“ říká karvinský strážník Stanislav Pohlídal.
Lékař Milan Kudyn vysvětluje, že vdechování polétavého prachu dráždí sliznice, tím dochází k jejich překrvení a k oslabení takzvané slizniční imunity.
„Pokud jsou takovéto podrážděné sliznice souběžně vystaveny působení respiračních virů, včetně chřipkového viru, dojde samozřejmě ke snadnějšímu průniku těchto virů do organismu a člověk onemocní.“
A to není všechno: po útoku virů to mají snadnější i bakterie.
„Bakterie potom nastupují v druhé fázi. To znamená, že takto oslabený organismus, kde probíhá chřipkové onemocnění, tak bakterie komplikují další průběh. A to jsou v podstatě záněty průdušek, záněty plic, vedlejších nosních dutin a u dětí třeba i záněty středouší,“ dodává lékař Milan Kudyn.
Vážně uškodit může smog také astmatikům, hlavně dětem. Pediatři potvrzují, že přibývá zánětů plic, průdušek, středního ucha i nosních dutin. Odborníci mluví o tom, že dlouhodobější působení polétavého prachu může dokonce narušit imunitu. Zimní smog škodí zdraví třeba proto, že obsahuje oxid siřičitý.