Smog oslabuje dýchací cesty. Nebezpečný je hlavně pro děti s astmatem

Smog zhoršuje chřipky i další respirační infekce. Vzduchu plného nečistot se navíc Česko nezbaví až do neděle. Inverze by měla ustoupit až začátkem příštího týdne. Smog trápí lidi od pondělka. Mnoho míst v Česku překračuje povolené limity koncentrací polétavého prachu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Smog nad Bohumínem | Foto: Martin Knitl

Ostravsko, Karvinsko, ale i střední Čechy a Praha nebo Ústecko - všude si lidé stěžují, že se jim špatně dýchá. Nejhůř jsou na tom ti, kteří pracují venku. Častěji teď onemocní třeba strážníci z Karviné, kteří tráví v ulicích dlouhé hodiny.

„Jsme určitě osm devět hodin venku, takže cítit to jde, ten smog. Špatně se dýchá, škrábe v krku. Minulý rok, když byl smog, tak jsme nosili respirační roušky, protože se nedalo dýchat,“ říká karvinský strážník Stanislav Pohlídal.

Přehrát

00:00 / 00:00

Proč smog zhoršuje respirační infekce, zjišťovala redaktorka Lenka Jansová

Lékař Milan Kudyn vysvětluje, že vdechování polétavého prachu dráždí sliznice, tím dochází k jejich překrvení a k oslabení takzvané slizniční imunity.

„Pokud jsou takovéto podrážděné sliznice souběžně vystaveny působení respiračních virů, včetně chřipkového viru, dojde samozřejmě ke snadnějšímu průniku těchto virů do organismu a člověk onemocní.“

A to není všechno: po útoku virů to mají snadnější i bakterie.

„Bakterie potom nastupují v druhé fázi. To znamená, že takto oslabený organismus, kde probíhá chřipkové onemocnění, tak bakterie komplikují další průběh. A to jsou v podstatě záněty průdušek, záněty plic, vedlejších nosních dutin a u dětí třeba i záněty středouší,“ dodává lékař Milan Kudyn.

Vážně uškodit může smog také astmatikům, hlavně dětem. Pediatři potvrzují, že přibývá zánětů plic, průdušek, středního ucha i nosních dutin. Odborníci mluví o tom, že dlouhodobější působení polétavého prachu může dokonce narušit imunitu. Zimní smog škodí zdraví třeba proto, že obsahuje oxid siřičitý.

Jak vzniká smog | Foto: Michal Jindra

Lenka Jansová, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme