Stres přišel před Kolumbem

Stresem netrpí jen moderní lidé - podle nové studie byli vystresovaní i Peruánci, v předkolumbovském období.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Machu Picchu | Foto: licence Public Domain (eng), Allard Schmidt

Chronický stres byl jako stav organismu pojmenován až ve 30. letech minulého století, ale vědci se domnívají, že se u lidí projevoval už celá staletí nebo dokonce tisíciletí předtím. Ve stresu organismus vyrábí hormon kortizol, který se dostává do krve, slin, moči a také do vlasů, kde může přetrvat celé stovky let. Vědci z kanadské Západoontarijské univerzity toho využili a hledali stopy kortizolu ve vlasech mumií z pěti peruánských archeologických nalezišť.

V pilotní studii vědci prozkoumali vlasy 10 lidí, kteří žili v letech 550 až 1532. Výsledky studie jim umožnily zhodnotit úroveň stresu v krátkém, ale významném období života starých Peruánců. Ukazují, že někteří lidé prodělali silný stres těsně před smrtí. Většina lidí ale měla také zkušenosti s opakovanými stresovými situacemi, které se táhly posledním obdobím jejich života. Stres podobný tomu, jaký zažíváme my, proto zřejmě nebyl pro předkolumbovské civilizace ničím výjimečným.

Zdroj: University of Western Ontario, Journal of Archaeological Science

Martina Otčenášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme