Třicet dva lidí každý den v Česku zemře na mozkovou mrtvici

Projít obřím modelem srdce a podívat se na něj zevnitř. Takovou možnost budou mít na konci května lidé v Praze a v Brně. Umožní jim to naučný program POMOC - což je zkratka začátečních písmen sloganu POstavme se Mrtvici a Onemocnění Cév. Chce upozornit na to, že počet mozkových mrtvicí stále roste.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vyšetření. Ilustrační foto.

Vyšetření. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Každý rok s mrtvicí bojuje 40 tisíc lidí a 12 tisíc z nich jí podlehne. Možná by tato čísla byla nižší, kdyby se lidé mohli o riziku nemoci poradit včas.

Devětapadesátiletý Jan Dohnálek si prošel peklem. Mrtvice ho postihla před jedenácti lety. „Z počátku to bylo velice tvrdé, protože jsem nemluvil, nepsal, nečetl. Byl jsem prostě odepsaný. Ale já se nikdy nevzdávám. A to je podstatné,“ říká Dohnálek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Lenka Jansová si na sobě vyzkoušela přístroj, který orientačně změří riziko mrtvice

Rizika jsou známá - zvýšený tlak a cholesterol, kouření, cukrovka a také takzvaná fibrilace síní - porucha srdečního rytmu. Její riziko mi na speciálním přístroji měří odborník Filip Kirchberger.

„Tento přístroj vás změří třikrát během zhruba tří minut a po ukončení měření vyhodnotí, jestli vám byla naměřena síňová fibrilace,“ upřesňuje Kirchberger. Přístroj vypadá v podstatě jako měřič tlaku.

„Je to měřič tlaku, který je právě obohacen o funkci detekce atriální fibrilace,“ doplňuje lékař. Mám již připravenou levou ruku a po dobu měření nesmím mluvit. „Zmáčknu čudlík a měření začalo,“ říká Kirchberger.

Tentokrát jsem v pořádku, ale vyhráno rozhodně nemám. Jindy můžou být výsledky jiné. Po mozkové mrtvici jde hlavně o to, jak rychle se pacient dostane do péče lékařů. A tak při jakémkoli z hlavních příznaků této nemoci by měli lidé okamžitě volat záchranku.

„Asymetrie tváře, pokles koutku. Druhou věcí je porucha hybnosti končetin. Třetím varovným příznakem je porucha řeči,“ vyjmenovává hlavní příznaky předseda České internistické společnosti Richard Češka.

Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme