Benzin stojí o 2,71 koruny více než před rokem. Dál rostou i ceny nafty, důvodem je zdražování ropy

Zdražování pohonných hmot v Česku pokračuje. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 za uplynulý týden zdražil v průměru o 28 haléřů a ve středu stál 40,40 koruny. Cena nafty stoupla o tři haléře a litr se prodává v celostátním průměru za 39,22 koruny. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje. Zdražování pohonných hmot v posledních týdnech je podle analytiků důsledkem stoupajících cen ropy.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 9:17 25. 4. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ilustrační foto

Benzin za týden zdražil o 28 haléřů, rostla i ceny nafty (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Benzin je nyní o 2,71 koruny na litru dražší než před rokem, za naftu tehdy motoristé platili o 5,54 koruny na litru méně. Nad 40 korun za litr vystoupala cena benzinu minulý týden, poprvé od loňského října. Nafta je teď nejdražší od loňského listopadu.

Pohonné hmoty v Česku dál zdražují. ‚Důsledek stoupajících cen ropy,‘ tvrdí analytici

Číst článek

Do aktuálních cen pohonných hmot se podle analytika Purple Trading Petra Lajska stále promítají vysoké ceny ropy a sezonní faktory. „Od dubna oficiálně začíná motoristická sezona a nezastavitelně se již blíží léto. To tak výrazně zvyšuje poptávku zejména po benzinu, což se postupně promítá do jeho ceny,“ řekl Lajsek.

V souvislosti s ropným trhem pak připomněl, že stávající cena ropy je i přes mírný pokles z posledních dnů stále nadprůměrná, protože se v ní projevilo geopolitické napětí a omezení exportu ropy z Ruska.

Kvůli tomu tak Lajsek očekává další zdražování benzinu. „V příštím týdnu průměrná cena překoná úroveň 40,50 Kč za litr. Vyloučen není ani růst nad 41 Kč do konce května,“ podotkl. Naopak cena nafty by se podle něj mohla díky sezonním faktorům stabilizovat.

„Výhledově by dokonce mohlo dojít k mírné korekci u cen nafty, průměr by opět mohl do konce května spadnout pod 39 Kč a cenové nůžky mezi naftou a benzinem se tak mohou opět rozevřít,“ dodal Lajsek.

Dvoukorunový pokles

Potenciál pro zlevňování nafty vidí i analytik XTB Jiří Tyleček. Podle něj by současný vývoj na velkoobchodním trhu mohl vést až k dvoukorunovému poklesu ceny. „Jarní nárůst marží v dodavatelských řetězcích však pravděpodobně výraznému cenovému poklesu zamezí,“ podotkl.

Zároveň upozornil, že do cen paliv v Česku dál negativně promlouvá slabá česká koruna. Zdražování benzinu a možná i nafty pak předpokládá šéf společnosti 4Trans Jaroslav Ton. Podle něj by v následujících dnech mělo jít o jednotky haléřů. Svůj odhad přičítá zejména spekulacím na trzích s ropou.

Nejlevnější benzin natankují řidiči v Ústeckém kraji, kde je litr v průměru za 40,02 Kč. Nafta je nejlevnější v Královéhradeckém kraji, litr tam prodávají průměrně za 38,62 Kč. Naopak nejdražší paliva nabízí tradičně pumpy v Praze, kde litr benzinu stojí průměrně 41,26 Kč. Nafta se v hlavním městě tankuje za 40,26 Kč za litr.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme