Ekonomické informace 10.7.2001

Ačkoli se zlepšila kvalita vod v České republice, stále máme velké problémy se znečištěním z plošných zdrojů, způsobeným zemědělskou výrobou. I když už neexistuje obec nad 10 tisíc obyvatel, která by neměla čistírnu odpadních vod, stále je nedostatek čističek u malých obcí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Včera to řekl ministr životního prostředí Miloš Kužvart, když zdůvodňoval naše nejdelší a zároveň nejdražší vyjednané přechodné období po vstupu do Evropské unie. To se týká právě ochrany vod před znečištěním. Podle Kužvarta potrvá tato přechodná fáze až do roku 2010 a plánované investice dosáhnou 100 miliard korun.

Takzvaný Velký třesk nevnáší dodatečné nároky na veřejné prostředky a nebude zatěžovat příští generace. To včera prohlásil ministr průmyslu Miroslav Grégr, když obhajoval svoji strategii posílení národohospodářského růstu. Grégr včera ve vládě prosadil schválení časového a finančního rámce celé operace. Kabinet na ni přiklepl 166 miliard korun. HLavním zdrojem financování by měly být příjmy z privatizace. Na ty ovšem čeká také například fond dopravy, který by měl mimo jiné financovat i obnovu silniční a dálniční sítě.

Růstem veřejného zadlužení České republiky je znepokojena Evropská komise. A zřejmě se to projeví i v připravované hodnotící zprávě. Ovšem český ministr financí Jiří Rusnok se včera v Bruselu vyjádřil v tom smyslu, že to nebude zase až tak černé. Byl u toho i náš zpravodaj v Evropské unii, Milan Fridrich.

Před budovou vlády v Praze budou dnes demonstrovat nespokojení restituenti. Budou mezi nimi hlavně zemědělci a drobní podnikatelé. Zemědělci se obávají, že přijdou o slíbené restituční podíly v bývalých Jednotných zemědělských družstvech, která se teď mění na akciové společnosti nebo společnosti s ručením omezeným.

Tři největší města Kladenska, Slaný, Unhošť a Kladno, se rozhodla prodat akcie České spořitelny jejímu majoritnímu akcionáři, tedy rakouské Erste Bank Sparkassen. Jak dodává náš spolupracovník Ladislav Pavlík, například v Kladně může zisk z této transakce vystoupit až na 10 milionů korun.

Neúspěšný zájemce o koupi strojírenského podniku ČKD Blansko získal v uplynulých dnech Vinium Velké Pavlovice. Předního tuzemského producenta vín koupila brněnská finanční společnost Jet Invesmetnt(Džet investment). Více Michal Fila z Českého rozhlasu Brno.

A ještě jednu perličku: Hořký bylinný likér Fernet Stock je třicátou čtvrtou nejprodávanější lihovinu na celém světě. Žbříček sestavil britský časopis Drinks International. Mezi světovou elitou je to jediná česká lihovina. A oproti roku 99 si polepšila pozici o 16 příček. V kategorii hořkých lihovin je dokonce třetím nejžádanějším nápojem.

Milan Kopp, Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme