Ekonomické informace 10.7.2001

Ačkoli se zlepšila kvalita vod v České republice, stále máme velké problémy se znečištěním z plošných zdrojů, způsobeným zemědělskou výrobou. I když už neexistuje obec nad 10 tisíc obyvatel, která by neměla čistírnu odpadních vod, stále je nedostatek čističek u malých obcí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Včera to řekl ministr životního prostředí Miloš Kužvart, když zdůvodňoval naše nejdelší a zároveň nejdražší vyjednané přechodné období po vstupu do Evropské unie. To se týká právě ochrany vod před znečištěním. Podle Kužvarta potrvá tato přechodná fáze až do roku 2010 a plánované investice dosáhnou 100 miliard korun.

Takzvaný Velký třesk nevnáší dodatečné nároky na veřejné prostředky a nebude zatěžovat příští generace. To včera prohlásil ministr průmyslu Miroslav Grégr, když obhajoval svoji strategii posílení národohospodářského růstu. Grégr včera ve vládě prosadil schválení časového a finančního rámce celé operace. Kabinet na ni přiklepl 166 miliard korun. HLavním zdrojem financování by měly být příjmy z privatizace. Na ty ovšem čeká také například fond dopravy, který by měl mimo jiné financovat i obnovu silniční a dálniční sítě.

Růstem veřejného zadlužení České republiky je znepokojena Evropská komise. A zřejmě se to projeví i v připravované hodnotící zprávě. Ovšem český ministr financí Jiří Rusnok se včera v Bruselu vyjádřil v tom smyslu, že to nebude zase až tak černé. Byl u toho i náš zpravodaj v Evropské unii, Milan Fridrich.

Před budovou vlády v Praze budou dnes demonstrovat nespokojení restituenti. Budou mezi nimi hlavně zemědělci a drobní podnikatelé. Zemědělci se obávají, že přijdou o slíbené restituční podíly v bývalých Jednotných zemědělských družstvech, která se teď mění na akciové společnosti nebo společnosti s ručením omezeným.

Tři největší města Kladenska, Slaný, Unhošť a Kladno, se rozhodla prodat akcie České spořitelny jejímu majoritnímu akcionáři, tedy rakouské Erste Bank Sparkassen. Jak dodává náš spolupracovník Ladislav Pavlík, například v Kladně může zisk z této transakce vystoupit až na 10 milionů korun.

Neúspěšný zájemce o koupi strojírenského podniku ČKD Blansko získal v uplynulých dnech Vinium Velké Pavlovice. Předního tuzemského producenta vín koupila brněnská finanční společnost Jet Invesmetnt(Džet investment). Více Michal Fila z Českého rozhlasu Brno.

A ještě jednu perličku: Hořký bylinný likér Fernet Stock je třicátou čtvrtou nejprodávanější lihovinu na celém světě. Žbříček sestavil britský časopis Drinks International. Mezi světovou elitou je to jediná česká lihovina. A oproti roku 99 si polepšila pozici o 16 příček. V kategorii hořkých lihovin je dokonce třetím nejžádanějším nápojem.

Milan Kopp, Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme