Ekonomické informace 16. 2. 2005

Firmu Škoda Praha, která se podílí na výstavbě elektráren, by měla zcela ovládnout společnost ČEZ. Vláda dnes bude rozhodovat, jestli prodá ČEZu téměř čtvrtinový podíl státu v tomto podniku. ČEZ získal většinu akcií Škody Praha minulý rok.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ČEZ

A proto ministerstvo financí podle mluvčího Marka Zemana navrhuje využít nabídku povinného odkupu pro menšinové akcionáře za 193 korun za akcii.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Zeman: ČEZ

Sdružení firem PPF, J&T a InWay se dohodlo s evropským provozovatelem telekomunikačních sítí Tiscali na jeho vstupu do konsorcia, které se uchází o koupi 51 procent státních akcií Českého Telecomu. Vstup velkého telekomunikačního operátora byl podmínkou vlády pro další účast finančních investorů v privatizaci. Teď bude záležet na privatizačním poradci a meziresortní komisi jak bude definovat termín významný telekomunikační operátor. Rozhodne se tak zřejmě do týdne.

Průmyslová produkce roste posledních pět let průměrně o 6 a půl procenta každý rok. Vloni to bylo dokonce o bezmála 10 procent. Přibližně stejně se zvyšují i tržby podniků. K tomu příspívají hlavně firmy pod zahraniční kontrolou. Jejich podíl na tržbách v průmyslu už překročil polovinu, na přímém vývozu se podílejí z více než 70 procent.

Nejúspěšnějšími obory jsou automobilový průmysl, výroba pryže, plastů nebo elektrických přístrojů. Zahraniční vlastníci u nás kontrolují přes 1800 podniků a zaměstnávají kolem čtyřset dvaceti pěti tisíc lidí. Do tuzemského průmyslu investují nejčastěji německé a japonské společnosti. Vyplývá to z dlouhodobých šetření Českého statistického úřadu. Jeho předseda Jan Fischer se domnívá, že českému průmyslu se bude dobře dařit i nadále.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Fischer: Perspektiva průmyslu

Nedaří se jenom českému, ale také polskému podnikovému sektoru. Největší polské firmy oznámily rekordní hospodářské výsledky za minulý rok. Jejich akcie na burze, stejně jako v Česku, dosáhly historických maxim, doplňuje z Varšavy Martin Dorazín.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Dorazín: Akcie polských firem

Stát zřejmě mimosoudně vyřeší s ocelářskou společností Mittal Steel spor o dodávky železa, který znemožňuje účast podniku v privatizaci Vítkovice Steel. Jednání ale závisí na výsledcích řízení, která v současné době vede o sporu antimonopolní úřad.

Milan Kopp, Aleš Heřmánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme