Ekonomické informace 21. 6. 2005

Ceny ropy opět lámou rekordy. Německý výrobce solárních systémů, společnost RWE Schott Solar otevřela ve Valašském Meziříčí nový závod na výrobu solárních modulů. Více než pět miliard korun si mezi sebe rozdělí akcionáři společnosti ČEZ z jejího loňského zisku. Podrobnosti níže.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

koruny a eura

koruny a eura | Foto: Jan Rosenauer

Společnost Vítkovice Steel už zná svého potenciálního majitele. Privatizační komise včera za vítěze tendru na prodej většinového podílu podniku doporučila společnost Mastercroft z ruské skupiny EvrazHolding. Ta za Vítkovice Steel nabídla více než 7 miliard korun. Podle náměstka ministra průmyslu a obchodu a zároveň šéfa komise Martina Peciny ale bude rozhodnutí komise schvalovat ještě vláda.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Pecina: Vítkovice Steel

Ceny ropy opět lámou rekordy a to i přesto, že kartel OPEC slíbil navýšení těžebních limitů. Americká lehká ropa včera vystoupala až na 59 dolarů a 23 centů za barel a opět se tak přiblížila 60 dolarové hranici. Důvodem zdražování jsou obavy obchodníků z nedostatečného zásobování ropou a také napjatá situace v Nigérii, která je osmým největším producentem ropy na světě.

Německý výrobce solárních systémů, společnost RWE Schott Solar otevřela ve Valašském Meziříčí nový závod na výrobu solárních modulů. Do jeho výstavby a vybavení chce investovat téměř 1 a půl miliardy korun. V okrese Vsetín tak během tří let vytvoří více než 300 nových pracovních míst. Radiožurnálu to řekla mluvčí agentury CzechInvest Jana Studničková.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Studničková: Nový závod

Zatím ale půjde výroba solárních článků výhradně na export.

Více než pět miliard korun si mezi sebe rozdělí akcionáři společnosti ČEZ z jejího loňského zisku. Rozhodli o tom na své včerejší valné hromadě. ČEZ přitom minulý týden oznámil, že bude zdražovat elektrickou energii. Prý potřebuje vybudovat nové elektrárny. Ty staré, tepelné, už totiž dožívají a po roce 2010 bude většina z nich muset skončit.

ČEZ v nich vyrábí zhruba 50 procent veškeré své produkce elektřiny. Podle mluvčího ČEZu Ladislava Kříže nejde o to, že by si společnost chtěla zdražováním vydělat peníze na výstavbu nových elektráren, ale o to, aby se jejich stavba vůbec vyplatila.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Kříž: Výstavba elektráren

Český burzovní systém SPAD zřejmě přivítá další emisi akcií. Na hlavním trhu pražské burzy by se měly začít obchodovat akcie americké společnosti CME. Burza už tyto akcie podmíněně přijala k obchodování, teď ale čeká ještě na prospekt emitenta, který musí schválit i Komise pro cenné papíry. Většina obchodníků vstup CME na burzu vítá, protože na českém kapitálovém trhu zatím dostatek kvalitních akcií chybí.

Milan Kopp, Naďa Bělovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme