Ekonomické informace 29. 6. 2006

Česká národní banka bude rozhodovat o dalším nastavení úrokových sazeb. Odbory mají vážné výhrady ke koaliční smlouvě, kterou spolu uzavřeli ODS, lidovci a zelení. Český Telecom a mobilní operátor Eurotel se 1. července spojí do jedné firmy s novým názvem Telefónica O2. Česká republika zůstává pro investory sedmou nejatraktivnější zemí na světě. Vyplývá to z průzkumu společnosti Ernst & Young. Evropská unie podstatně zvýšila postihy za nekalé chování firem na trhu. V Ženevě dnes znovu začíná jednat Světová obchodní organizace o liberalizaci světového obchodu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká národní banka | Foto: Václav Šedý

Česká národní banka dnes bude rozhodovat o dalším nastavení úrokových sazeb. Ekonomové ale neočekávají, že by je změnila. Hlavní sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, by tak pravděpodobně měla zůstat na současných dvou procentech. Podle analytika Raiffeisenbank Aleše Michla se však zvýšení úrokových sazeb můžeme dočkat už v červenci.

Přehrát

00:00 / 00:00

A. Michl: Zvýšení úrokových sazeb

Odbory mají vážné výhrady ke koaliční smlouvě, kterou spolu uzavřeli ODS, lidovci a zelení. Vedení Českomoravské konfederace odborových svazů považuje dokument za velmi nevyvážený a kritizuje, že smlouva obsahuje převážně hesla bez analýzy dopadů na lidi. Odbory mají výhrady zejména k jednotné sazbě daně, snižování odvodů na důchody a k vývoji penzí, říká předseda odborové centrály Milan Štěch.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Štěch: Výhrady odborů vůči koaliční smlouvě

Podrobněji se k postojům odborů, ale i ekonomů k programovému prohlášení nové koalice vrátíme krátce po čtvrt na deset v dnešním ekonomickém magazínu.

Český Telecom a mobilní operátor Eurotel se 1. července spojí do jedné firmy s novým názvem Telefónica O2. Obě firmy si od propojení slibují přínos ve výši 11 až 13 miliard korun. Do cen akcií Českého Telecomu se ale podle analytika společnosti Atlantik finanční trhy Milana Vaníčka spojení firem nepromítne.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Vaníček: Spojení Českého Telecomu a Eurotelu

Česká republika zůstává pro investory sedmou nejatraktivnější zemí na světě. Vyplývá to z průzkumu společnosti Ernst & Young. V čele žebříčku stojí Spojené státy a Čína, i když její obliba v poslední době poněkud poklesla. Podle ředitele vládní agentury CzechInvest Tomáše Hrudy je pro nás umístění na sedmém místě velký úspěch.

Přehrát

00:00 / 00:00

T. Hruda: Atraktivnost České republiky pro zahraniční investory

Lépe než Česko se ze zemí střední Evropy umístilo pouze Polsko, které skončilo na pátém místě. Podle oborníků je to tím, že investorům může nabídnout větší trh.

Evropská unie podstatně zvýšila postihy za nekalé chování firem na trhu. Evropská komise rozhodla, že pokuty pro společnosti, které porušují antitrustovou legislativu, tvoří kartely nebo zneužívají svého dominantního postavení na trhu, výrazně vzrostou a základní pokuta stoupne z nynějších deseti na 30 procent ročního obratu. Tyto změny začnou platit už za dva měsíce a měly by firmy od porušování tržní konkurence odradit.

V Ženevě dnes znovu začíná jednat Světová obchodní organizace o liberalizaci světového obchodu. Ministři asi 50 zemí se na setkání budou do konce týdne snažit dospět k dohodě o snížení zemědělských subvencí a o redukci cel v obchodu se zemědělskými a průmyslovými produkty. Jestli uspějí, ale není jasné, protože jednání o liberalizaci obchodu začalo už v roce 2001 a zatím nedospělo k žádnému výsledku. Pokud se ministři na formě liberalizace neshodnou do konce tohoto roku, bude se zřejmě globální dohoda muset odložit o několik let.

Naďa Bělovská, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme