Eurozóna se zřejmě blíží ke shodě na novém plánu boje s krizí

Klíčoví evropští hráči se zřejmě blíží ke shodě na plánu na záchranu eura. Vyplývá to z vyjádření hlavních evropských představitelů. Státy se společnou měnou by podle nich měly výrazně prohloubit vzájemnou integraci. Zásadní roli v řešení dluhové krize by zároveň mohla převzít Evropská centrální banka. Detaily mají lídři Evropské unie navrhnout koncem příštího týdne na schůzce v Bruselu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Euro. Ilustrační foto | Foto: Free Digital Photos

Německo asi uspěje se snahou o těsnou integraci zemí eurozóny. Její součástí má být i tvrdé trestání tvorby nadměrných dluhů.

Šéf Evropské centrální banky Mario Draghi naznačil, že v takovém případě by proti dluhové krizi mohla jím řízená instituce zasáhnout plnou silou.

Politici i mnozí ekonomové požadují, aby Centrální banka svými neomezenými finančními prostředky snížila úroky u dluhopisů oslabených zemí. Banka to zatím spolu s Německem tvrdě odmítala.

Podle kritiků těchto plánů bude další integrace v eurozóně nedemokratická. Zásah Centrální banky prý navíc může vyvolat inflaci.

Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme