Nová verze rozpočtu na příští rok hotova

O šest miliard korun snížilo Ministerstvo financí schodek státního rozpočtu na příští rok. Ministerstvo počítá s celkovými příjmy ve výši přes 705 miliard korun. Deficit by přitom měl dosáhnout 46 miliard. Původní deficit rozpočtu dosahoval výše 52 miliard korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koruny | Foto: Jan Rosenauer

Přepracovaná verze podle mluvčí Ministerstva financí Jany Vargové zohledňuje doporučení, která vládě dali poslanci. "Deficit státního rozpočtu bude vypořádán jednak vydáním státních dluhopisů do výše 44 miliard korun, jednak změnou stavů na účtech státních finančních aktiv ve výši 2, 2 miliardy korun. V nové verzi návrhu státního rozpočtu byl snížen objem dotace z Fondu národního majetku, byla posílena kapitola Ministerstva obrany, posílena kapitola ministerstva školství o dvě miliardy korun, určené na financování vysokých škol."

Ministerstvo financí v novém návrhu zvýšilo celkové příjmy o 5 miliard 200 miliónů korun, výdaje pak snížilo o 800 miliónů, Těchto 6 miliard přitom odpovídá částce, o kterou se sníží ztráty České konsolidační agentury, jejíž hospodaření se promítá do rozpočtu. Podle Jiřího Schwarze z Liberálního institutu v tomto návrhu vláda pouze předvádí hru s čísly. "Z tohoto důvodu se domnívám, že byť se jedná o lehce změněnou strukturu rozpočtu, že situace, kdy vlk nažral a kozazůstala celá, zdaleka nemění problém vývoje našich veřejných rozpočtů, ani v příštím roce, ani v létech budoucích." Nový návrh státního rozpočtu na příští rok by měla vláda projednat v pondělí.

Markéta Kaclová, Bohumír Mazáč Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme