Penta mění vlastnickou strukturu, miliardář Haščák převádí podíl na rodinu

Finanční skupina Penta Investments mění vlastnickou strukturu. Jeden ze zakladatelů Jaroslav Haščák začal převádět svůj podíl v Penta Investments Group Limited, což je základní vlastnický fond celé skupiny, na rodinu. Vyplývá to z prvních zápisů v evidenci skutečných majitelů, píšou úterní Hospodářské noviny. Skupina to potvrdila s tím, že o změně vlastnické struktury majitelé uvažovali již delší dobu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlavní jednání v kauze vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové před specializovaným tribunálem v Pezinku. Spolumajitel finanční skupiny Penta Jaroslav Haščák | Foto: Jozef Jakubčo/SME | Zdroj: Profimedia

Haščák převádí podíl, který dosahuje zhruba 44 procent, na manželku. Po dokončení transakce, která může kvůli regulaci trvat několik měsíců, zůstane zcela stranou, uvedl deník. Časopis Forbes odhaduje Haščákovo jmění, které tvoří hlavně podíl v Pentě, na 1,2 miliardy dolarů, tedy asi 25 miliard korun.

Největší realitní obchod roku? Penta prodala pražský komplex Churchill za čtyři miliardy korun

Číst článek

Haščák byl na Slovensku loni v prosinci obviněn z korupce a na přelomu roku strávil 30 dní ve vazbě. Hned po svém zatčení se stáhl z výkonných funkcí ve firmě, nyní ale končí i majetkově.

Firma odmítá, že by šlo o účelový krok, a zároveň upozorňuje, že Haščákovo obvinění se netýká skutků, na jejichž konci by mohlo být podezření z nekalého nabytí majetku, a tudíž jeho případné obstavení, píšou Hospodářské noviny. Případ patrně souvisí s únikem nahrávek z odposlechů v dosud nevyšetřené korupční kauze zvané Gorila, která se týká podezření z uplácení vysokých slovenských politiků a úředníků Pentou v letech 2005 a 2006.

Dospiva zůstává

Na konci roku má podle šéfa komunikace skupiny Martina Danka odejít ze všech manažerských pozic třetí největší podílník Penty Jozef Oravkin a zároveň začne jeho postupné vyplácení. 

Pokračování kauzy Gorila: slovenský soud poslal do vazby spolumajitele Penty Haščáka

Číst článek

Jeho zhruba desetiprocentní podíl má valuaci kolem 250 až 300 milionů eur, tedy něco přes šest miliard korun. Kdo přesně bude jeho podíl přebírat, zatím není jasné. Podle Hospodářských novin odchází Oravkin z osobních důvodů. Ze zakladatelů tak zůstane jako majitel jen Marek Dospiva.

Penta je středoevropská investiční skupina, která začínala v roce 1994 jako obchodník s cennými papíry. Dnes působí v řadě oblastí, zejména ve zdravotnictví, finančních službách, výrobě, maloobchodu, realitách a v poslední době také v médiích.

Mezi její nejznámější investice v Česku patří síť lékáren Dr. Max, sázková kancelář Fortuna či mediální dům Vltava Labe Media.

Penta působí ve více než deseti evropských zemích, zastoupení má v Praze, Bratislavě a Varšavě, zaměstnává více než 43 tisíc lidí. Loni skupině Penta Investments klesl zisk o 48 procent na 3,5 miliardy korun. Kumulativní tržby portfoliových firem stouply o pět miliard na 181 miliard korun.

K zisku přispěly zejména lékárny Dr. Max, sázková Fortuna, realitní divize Penta Real Estate a Primabanka. Ztrátové naopak byly pojišťovna Dôvera, polská retailová síť Empik, firma Slovalco a Aero Vodochody.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme