Penta

Pentě se loni mimořádně dařilo. Podle Dospivy bylo jednání s Číňany jen oťukáváním

| ČRo |Ekonomika

Jedné z největších tuzemských investičních skupin Penta Investments se v loni rekordně dařilo. Firmě stoupl čistý zisk na téměř pět a půl miliardy korun. Podle vedení skupiny táhly hospodaření hlavně strategické firmy, jako je Aero Vodochody, síť lékáren nebo zdravotnický sektor. Penta také v loni vstoupila na český mediální trh, a to akvizicí regionálních novin vydavatelství Vltava-Labe-Press. Výrazu "oligarchizace médií" se ovšem jeden z hlavních majitelů Penty Marek Dospiva brání:

|Simona Bartošová, A.Rokosová |Regiony

Penta odmítá přezkoumání studie o vlivu letiště Vodochody na životní prostředí

Ministr životního prostředí Richard Brabec z hnutí ANO do pondělí rozhodne, jestli nechá znovu posoudit studii o vlivu rozšíření letiště Vodochody na životní prostředí. O přezkoumání rozhodnutí ho požádalo 11 okolních obcí. Pokud to ministr opravdu udělá, půjde podle investora - společnosti Penta - o krok, který není v souladu se zákonem.

|Pavel Pavlas |Regiony

Vznik letiště Vodochody podpořil kladný oponentský posudek. Místní se opět bouří

Společnost PENTA je zase o krok blíže k otevření letiště Vodochody. Druhý největší dopravní terminál v zemi má vzniknout z místního továrního letiště. Ministerstvo životního prostředí už dostalo kladný oponentský posudek pro vydání stanoviska vlivu stavby na životní prostředí, tedy takzvanou EIA. Lidé z okolí letiště se proto opět bouří. Bojí se hluku, hustší dopravy i znečištěného ovzduší.