Řidiči v Česku tankují stále levnější benzin i naftu. Ceny zřejmě budou dále klesat

Pohonné hmoty v Česku stále zlevňují. Jejich ceny jsou až o několik desítek haléřů nižší, než byly na podzim. A klesat budou dál. Během Vánoc by mohli řidiči tankovat v průměru až o padesát haléřů méně než teď.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čerpání paliva (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

Benzin i nafta zlevnily během jediného týdne o 40 haléřů, což bylo podle odborníků skokové zlevnění. V minulém týdnu nejprodávanější benzin Natural 95 zlevnil na průměrných 34,91 koruny za litr, nafta na 34,67 korun za litr, což je o 34 haléřů méně než týden před tím.

V tomto týdnu analytici společnosti Colosseum odhadují pokles cen téměř o půl koruny. A v dalším týdnu by mělo zlevnění pokračovat zhruba stejným tempem jako doteď.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pohonné hmoty v Česku dál zlevňují a jejich cena bude ještě klesat. Podrobnosti zjišťoval redaktor Jan Beneš

O Vánocích se pak řidiči dočkají dalšího poklesu cen benzinu. Jeho průměrná cena může podle očekávání některých analytiků spadnout až na 33,90. A stejně tak může zlevnit i nafta.

„Při současné ceně ropy, kurzu koruny a obvyklé marži obchodníků to odpovídá konečné ceně třeba benzinu Natural 95 za 32,50 a u nafty je to asi 31 korun za litr, což je pořád výrazně více, než vidíme u benzinových pump a kam se to velmi pravděpodobně postupně srovná,“ odhaduje hlavní ekonom J&T Banky Petr Sklenář.

Nejlevnější jsou a zřejmě i budou benzin a nafta v Pardubickém kraji. Naopak nejdražší jsou pohonné hmoty v Praze.

Za poklesem cen benzinu i nafty je levnější ropa. A klesají i ceny pohonných hmot na burze v Rotterdamu. Minulý týden třeba průměrná cena benzinu spadla až o 11 procent.

Do toho oslabila česká koruna vůči americkému dolaru, což je v tomto směru příznivá zpráva pro české řidiče.

Ceny pohonných hmot v Česku k 4. prosinci 2014 | Foto: ČTK

Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme