Rozpočtový výbor sněmovny doporučil snížení podpory stavebního spoření

Bez překvapení se dnes rozešli členové sněmovního rozpočtového výboru. Podle očekávání výbor dopoledne doporučil poslancům, a to navzdory opozici, schválit novelu, která snižuje státní podporu ke stavebnímu spoření. Podle vlády už spoření neplní původní účel. Předloha státu přinese řádově miliardy korun úspor. Opoziční ČSSD ale pokládá některá ustanovení předlohy za retroaktivní a pokud budou platit, obrátí se na Ústavní soud.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Projednávání úsporných opatření v Poslanecké sněmovně | Foto: Tomáš Adamec

Státní podpora připsaná v příštím roce za letošní rok se má podle návrhu zdaňovat sazbou 50 procent. V dalších letech má příspěvek státu klesnout ze současných 15 procent na 10 procent ročního vkladu střadatelů, nejvýše však 2000 korun ročně. Novela také zdaňuje výnosy ze stavebního spoření.

Přehrát

00:00 / 00:00

O omezení státní podpory stavebního spoření mluvili na Rádiu Česko místopředseda sněmovního rozpočtového výboru, občanský demokrat Michal Doktor a stínový ministr financí ČSSD a ekonomický expert strany Jan Mládek

„Jedná se o jednorázový způsob jak z přebujelého systému stavebního spoření, který v tuto chvíli slouží pěti a půl milionu klientů, stáhnout část peněz, kterými stát tento systém podporuje,“ říká místopředseda sněmovního rozpočtového výboru, občanský demokrat Michal Doktor a pokračuje:

„Je samozřejmě na místě debata například o tom, zda podporu zcela nezrušit, v tuto chvíli je ale málo času na hlubší a koncepčnější změny, než technicky jednoduché škrty. Tento systém je v současné podobě neudržitelný, stojí nás ročně 15 miliard korun a takto nemůže dále fungovat.“

„Debata o účelovosti stavebního spoření, které bývá často zneužito, stejně tak debata o určitém omezení a sjednocení podpory je namístě. Co ovšem považuji za naprosto neuvěřitelné je to, že pravicová vláda, která si navíc říká konzervativně liberální, najednou vytáhne z rukávu zdanění státní podpory a udělá to retroaktivně. Takový kousek provést občanům by sedělo spíše na nějakou extrémně levicovou vládu,“ reaguje stínový ministr financí ČSSD a ekonomický expert strany Jan Mládek.

Nový systém

Podle poslance Doktora je nutné zhodnotit, zda ve chvíli, kdy je na trhu podle jeho slov dostatek bankovních mechanismů a nepříliš drahých hypoték, zde vůbec má být takovýto systém státní podpory bydlení.

„V případě, že se rozhodneme stavební spoření s podporou státu zachovat, musíme si říci, kolik peněz v něm chceme mít a podle toho musí být nastaveny jeho parametry. Co se týče účelovosti spoření, současným účastníkům spoření není možné nařídit, aby naspořené peníze využili pouze jedním způsobem. Pakliže bychom takto rozhodli, pak jedině pro budoucnost a bylo by třeba vedle stávajícího, třeba zanikajícího systému, postavit systém nový,“ dodává Doktor.

Ministerstvo financí už dříve upozornilo, že změny se projeví až v rozpočtu na rok 2012, protože státní podpora je vyplácena za předchozí rok. V rozpočtu pro příští rok úřad počítá s podporou stavebního spoření ve výši 13,1 miliardy korun, zatímco pro letošek je to zhruba 13,3 miliardy korun. Vláda si od snížení příspěvku slibuje, že v roce 2012 vyplatí na státní podpoře místo plánovaných 11,4 miliardy korun jen 6,5 miliardy korun.

Ondřej Černý, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme